Rita míří ničivou silou na Houston

Jižní pobřeží Spojených států se připravuje na novou pohromu. Hurikán Rita dosahuje nejvyššího stupně síly a míří na město Houston v Texasu. Podle odborníků má živel katastrofický potenciál a je rozhodně nejsilnějším hurikánem, jaký tento americký stát zasáhne. Prezident George Bush vyhlásil v Texasu a sousední Louisianě stav nouze, evakuovat se musí přes milion lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

satelitní snímek Rity | Zdroj: ČTK

Rita už ve středu dosáhla nejvyššího, pátého stupně na Saffirově-Simpsonově škále. Vítr hurikánu nyní dosahuje rychlosti 280 kilometrů za hodinu a v poryvech je ještě větší.

Podle expertů je Rita třetí největší bouří v Atlantském oceánu v americké historii a vůbec nejsilnějším hurikánem, jaký zasáhne Texas. Pokud si udrží svou intenzitu, může být ničivější než Katrina, řekl šéf Národního střediska pro hurikány Max Mayfield.

Meteorologové dosud předpokládali, že oko hurikánu dorazí na pevninu poněkud západněji, mezi texaskými městy Corpus Christi a Galveston. Nyní počítačové modely ukazují, že se Rita posunuje na severovýchod a že udeří na pevninu někde mezi východním Texasem a centrální Louisianou.

Pokud se bude Rita držet nového kurzu, měla by zasáhnout do 48 hodin Houston, který je se dvěma miliony obyvatel největším městem v Texasu. Rozhodně postihne rozsáhlou oblast. Hurikán má totiž v průměru skoro 600 kilometrů. Nejsilnější vítr je přitom v oblasti o poloměru asi 110 kilometrů kolem středu.

Z domovů prchá přes milion lidí

Texas se chystá na nejhorší. Guvernér státu Rick Perry nařídil povinnou evakuaci obyvatelstva z pobřežního pásu dlouhého skoro 500 kilometrů, především z Galvestonu, Corpus Christi a z nízko položených oblastí Houstonu, kam se uchýlily již tisíce uprchlíků před Katrinou. Své domovy musí opustit 1,3 milionu lidí.

Guvernér varoval Texasany, že s evakuací není vzhledem k velikosti hurikánu radno otálet. "Podle výsledků cvičení a analýz, které máme k dispozici, potrvá evakuace většiny texaského pobřeží 33 hodin. Obyvatelé těchto oblastí by tedy neměli svůj odchod odkládat až na čtvrteční večer nebo páteční ráno," upozornil občany Perry.

Galveston byl již ve středu večer prakticky opuštěným městem. Zůstalo jen pár lidí, kteří si balili věci a chystali se k cestě na sever. Šedesátitisícové město, které leží asi 2,5 metru nad hladinou moře, bylo již dějištěm jedné z největších přírodních katastrof v dějinách USA. V roce 1900 zde hurikán usmrtil 6000 až 12.000 lidí a město prakticky srovnal se zemí.

Vyklizeno bylo také sídlo NASA v Houstonu, které muselo opustit 15.000 zaměstnanců. Řízení Mezinárodní vesmírné stanice dočasně převzalo ruské centrum u Moskvy, kde jsou stále přítomni experti z NASA. Houston byl naposledy zasažen velkou bouří v roce 1983. Hurikán Alicia o síle tří stupňů zaplavil střed města a usmrtil 21 lidí.

Rity se obávají i v sousední Louisianě, těžce postižené Katrinou. Pokud se ale bouře udrží ve svém současném kurzu a nestočí se více na sever, neměly by se opakovat katastrofální záplavy, jaké postihly město New Orleans na konci srpna. Stále to ale údajně nelze úplně vyloučit. Obavy panují zejména kvůli narušeným hrázím, které chrání město před vodou z výše položeného jezera Pontchartrain.

Rita znovu ohrožuje těžbu ropy

Federální agentura pro řízení záchranných prací, kritizovaná za pomalou a nedostatečnou reakci na Katrinu, tentokrát neponechává nic náhodě a do Texasu vypravila zásilky pitné vody a potravin. Pro evakuaci obyvatelstva jsou připraveny autobusy a letadlo. V pohotovosti je 5000 příslušníků Národní gardy pro odstraňování škod, které Rita způsobí.

Hrozící přírodní pohroma vzbuzuje také obavy ekonomů, a to nejenom v USA. Ropné společnosti, které se sotva začaly vzpamatovávat ze škod způsobených Katrinou, evakuovaly opět plošiny v Mexickém zálivu. Uzavřeno bylo také šest rafinerií v Texasu. Ceny ropy tak začaly opět stoupat k 68 dolarům za barel. Rafinérie na pobřeží Texasu pokrývají asi čtvrtinu spotřeby USA.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme