Rita zeslábla na tropickou bouři

Hurikán Rita se přehnal nad jižním pobřežím Spojených států a zeslábl při postupu do vnitrozemí na tropickou bouři. Nechal za sebou záplavy a tornáda, která zabila ve státě Mississippi jednoho člověka. Bez elektřiny zůstalo na 1,5 milionu lidí. Do texaských měst Houstonu a Galvestonu se začínají vracet obyvatelé, kteří město opustili na příkaz úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy po hurikánu Rita

záplavy po hurikánu Rita | Zdroj: ČTK

Houstonu se hurikán prakticky nedotkl, ačkoli se město připravovalo na nejhorší a úřady přikročily k jedné z největších evakuací v americké historii.

Tížívá situace je v Port Arthuru, který Rita zasáhla přímo. Starosta v zatopeném městě vyhlásil noční zákaz vycházení, aby zabránil rabování. Devět lidí policie zadržela.

Část obyvatel Texasu a Lousiany nevyslyšela sobotní varování prezidenta George Bushe, že záplavy mohou být nebezpečnější než samotný hurikán. Lidé se začali vracet například do lousianského města Abbeville a překvapila je tam zátopová vlna, kterou hnaly pokračující prudké větry z moře.

Pomocí lodí a vrtulníků bylo zachráněno několik set lidí, ale další museli vyčkat do rána. Záchranáři nemohli kvůli větru nasadit lehké nafukovací čluny a obávají se také aligátorů. Guvernérka Lousiany Cathleen Blanková prosila obyvatele, ať odloží návrat domů o dva dny. Situace je nadále nebezpečná a navíc záchranářům dochází zásoby benzínu.

Navzdory zátopám nezpůsobil hurikán větší škody, a to ani v louisianském New Orleansu, kde se očekávalo možné protržení čerstvě vyspravených hrází. Statisíce domácností jsou bez elektrického proudu a přicházejí zprávy o vyvrácených stromech, zničených budovách a řadě požárů. Jedním z důsledků hurikánu jsou i tornáda, která se tvoří na jeho okrajích. V Mississippi tornádo zabilo jednoho člověka.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme