Rita zeslábla na tropickou bouři

Hurikán Rita se přehnal nad jižním pobřežím Spojených států a zeslábl při postupu do vnitrozemí na tropickou bouři. Nechal za sebou záplavy a tornáda, která zabila ve státě Mississippi jednoho člověka. Bez elektřiny zůstalo na 1,5 milionu lidí. Do texaských měst Houstonu a Galvestonu se začínají vracet obyvatelé, kteří město opustili na příkaz úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy po hurikánu Rita | Foto: ČTK

Houstonu se hurikán prakticky nedotkl, ačkoli se město připravovalo na nejhorší a úřady přikročily k jedné z největších evakuací v americké historii.

Tížívá situace je v Port Arthuru, který Rita zasáhla přímo. Starosta v zatopeném městě vyhlásil noční zákaz vycházení, aby zabránil rabování. Devět lidí policie zadržela.

Část obyvatel Texasu a Lousiany nevyslyšela sobotní varování prezidenta George Bushe, že záplavy mohou být nebezpečnější než samotný hurikán. Lidé se začali vracet například do lousianského města Abbeville a překvapila je tam zátopová vlna, kterou hnaly pokračující prudké větry z moře.

Pomocí lodí a vrtulníků bylo zachráněno několik set lidí, ale další museli vyčkat do rána. Záchranáři nemohli kvůli větru nasadit lehké nafukovací čluny a obávají se také aligátorů. Guvernérka Lousiany Cathleen Blanková prosila obyvatele, ať odloží návrat domů o dva dny. Situace je nadále nebezpečná a navíc záchranářům dochází zásoby benzínu.

Navzdory zátopám nezpůsobil hurikán větší škody, a to ani v louisianském New Orleansu, kde se očekávalo možné protržení čerstvě vyspravených hrází. Statisíce domácností jsou bez elektrického proudu a přicházejí zprávy o vyvrácených stromech, zničených budovách a řadě požárů. Jedním z důsledků hurikánu jsou i tornáda, která se tvoří na jeho okrajích. V Mississippi tornádo zabilo jednoho člověka.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme