Rita zeslábla o stupeň

Podle pracovníků amerického Národního střediska pro hurikány Rita zeslábla o jeden stupeň, tedy na druhý nejvyšší. Podle meteorologů jde ale i tak o vůbec nejsilnější hurikán, jaký kdy Texas zasáhl. Rychlost větru dosahuje podle večerních informací až 240 kilometrů za hodinu. Hurikán zasáhne pobřeží pravděpodobně v sobotu ráno na zatím přesně neurčeném místě. Prezident George Bush ujistil, že úřady počítají s možností nejhoršího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikány nad Atlantikem | Zdroj: ČTK

Podle slov meteorologů se jedná o nejsilnější hurikán, jaký kdy Texas zasáhl. Jeho následky mohou být katastrofické. Z pobřeží Texasu se evakuují statisíce lidí.

Texaský guvernér Rick Perry totiž nařídil evakuaci asi 1 300 000 osob hlavně z měst Galvestone na bariérovém ostrově před pobřeží, města Corpus Christi a přilehlých oblastí. Evakuují se také lidé z níže položených oblastí kolem dvoumilionového Houstonu. Dostat se do vnitrozemí na sever ale trvá prchajícím lidem dlouhé hodiny. Potvrdila nám to ředitelka Českého centra v Houstonu Efi Rosene.

Všechny silnice včetně dálnic jsou zcela ucpané. Některým lidem trvalo 11 hodin, než se jim vůbec podařilo dostat se na dálnici. Jezdí se způsobem přískoky vpřed. Auta jsou namačkaná nárazník na nárazníku ve všech pruzích.

Texaský guvernér se snaží situaci vyřešit tím, že uzavřel pás dálnice směrem do Houstonu a vyhradil ho jen pro cestu na sever ven z města. Do vnitrozemí tak mohou lidé ujíždět ve všech 8 pruzích. Pro ty, kteří se nemohou sami evakuovat přijíždějí autobusy. Lidé musejí utíkat velmi daleko, protože se mimo Houston nemají kde ubytovat. Situace v hotelích v celém Texasu je velmi špatná.

Po zkušenosti s hurikánem Katrina posílá už teď do Texasu Federální agentura pro řízení záchranných prací zásoby pitné vody a potravin. Lidé začali vykupovat trvanlivé potraviny a na některých čerpacích stanicích také začíná docházet benzín.

Hurikánu Rita se obávají také v sousední Louisianě. Tamní guvernérka Kathleen Blanco vyzvala obyvatele pobřeží k odchodu do vnitrozemí. V Texasu i Lousianě vyhlásil prezident stav nouze.

Hurikán má na texaské pobřeží dorazit plnou silou v noci z pátku na sobotu.

Více se dočtete ZDE.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme