Spor o porážení zvířat bez omráčení. Zákaz podle advokáta soudu EU to omezuje svobodu vyznání

Belgický zákon zakazující rituální porážení zvířat bez omráčení je v rozporu s právem Evropské unie a měl by být zrušen. Doporučil to ve čtvrtek advokát Soudního dvora EU, podle něhož unijní země nemohou přijímat normy, které omezují svobodu vyznání. Rituální porážky praktikují přes odpor ochránců zvířat židé a muslimové, jejichž organizace se kvůli zákonu obrátily na justici.

Lucemburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Thomas Bjørkan

Pro soud, který by měl verdikt vynést na podzim, není stanovisko advokáta závazné, většinou se jím však řídí.

Seznamy židů a muslimů? Rakouský politik chtěl registrovat odběratele rituálně porážených zvířat

Číst článek

Ve vlámském regionu Belgie platí od roku 2017 zákon zakazující porážky zvířat bez omráčení. Několik židovských a muslimských spolků se kvůli němu obrátilo na belgickou justici, která vznesla dotaz k unijnímu soudu.

Podle jeho generálního advokáta Gerarda Hogana by soudci měli prohlásit, že předpisy jsou v rozporu s Listinou základních práv EU.

Hogan ve čtvrtek konstatoval, že listina zajišťuje svobodu vyznání a „právo projevovat náboženské vyznání nebo přesvědčení bohoslužbou, vyučováním, prováděním úkonů a zachováváním obřadů“ a to „navzdory zbytečnému utrpení, které je způsobováno zvířatům v rámci rituální porážky bez předchozího omráčení“.

Židovské a muslimské rituály zahrnují usmrcování zvířat ostrým nožem, když jsou při vědomí. Zatímco stoupenci této tradice tvrdí, že jsou zvířata takřka okamžitě mrtvá a netrpí, ochránci zvířat mají většinou opačný názor.

Zástupci belgické nevládní organizace GAIA označili čtvrteční vyjádření advokáta za zklamání a dali najevo naději, že soud k jeho názoru nepřihlédne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme