Rivalové Kwašniewski a Walesa si po deseti letech podali ruce

Na pohřbu Jana Pavla II. došlo k usmíření mezi bývalým a současnými polským prezidentem. Po deseti letech si Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski podali ruce. "Dospěli jsme k závěru, že Svatý otec od nás vyžaduje určité chování, a proto chceme světu dokázat, že síla Svatého otce činí zázraky," řekl Lech Walesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák

"Možná, že teď uděláme pro Polsko víc, možná že víc moudrého, přestože s mnoha názory prezidenta Kwaśniewského nesouhlasím a on zase nebere některé moje názory. Stojí ale za to dát občanům příklad, že se v každé situaci dá něco dělat," uvedl bývalý polský prezident.

Lech Walesa ses Aleksandrem Kwaśniewskim nepohodl při prezidentskými volbami před deseti lety. Když mu tehdy chtěl Kwaśniewski v televizní debatě podat ruku, Walesa odpověděl, že podat mu může leda tak nohu.

Obyvatelé Varšavy v sobotu večer uctili památku Jana Pavla II. mohutným průvodem v centru metropole. Tzv. Bílý průvod se vydal před 21 hodinou z Pilsudského náměstí. Ve 21:37 minut se v celé metropoli ozvaly sirény.

Statisíce lidí se zastavily a zvedly k nebi hořící svíce. Přesně v tuto chvíli minulou sobotu zemřel papež. Po několika minutách mlčení a tichých modliteb se průvod dal opět do pohybu. Mnozí jeho účastníci zpívali Barku - nejoblíbenější píseň Jana Pavla II.

Varšavský Bílý pochod vděčnosti zorganizovali - stejně jako předevčírem a v pondělí v Krakově - polští studenti.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme