Rivalové Kwašniewski a Walesa si po deseti letech podali ruce

Na pohřbu Jana Pavla II. došlo k usmíření mezi bývalým a současnými polským prezidentem. Po deseti letech si Lech Walesa a Aleksander Kwaśniewski podali ruce. "Dospěli jsme k závěru, že Svatý otec od nás vyžaduje určité chování, a proto chceme světu dokázat, že síla Svatého otce činí zázraky," řekl Lech Walesa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

"Možná, že teď uděláme pro Polsko víc, možná že víc moudrého, přestože s mnoha názory prezidenta Kwaśniewského nesouhlasím a on zase nebere některé moje názory. Stojí ale za to dát občanům příklad, že se v každé situaci dá něco dělat," uvedl bývalý polský prezident.

Lech Walesa ses Aleksandrem Kwaśniewskim nepohodl při prezidentskými volbami před deseti lety. Když mu tehdy chtěl Kwaśniewski v televizní debatě podat ruku, Walesa odpověděl, že podat mu může leda tak nohu.

Obyvatelé Varšavy v sobotu večer uctili památku Jana Pavla II. mohutným průvodem v centru metropole. Tzv. Bílý průvod se vydal před 21 hodinou z Pilsudského náměstí. Ve 21:37 minut se v celé metropoli ozvaly sirény.

Statisíce lidí se zastavily a zvedly k nebi hořící svíce. Přesně v tuto chvíli minulou sobotu zemřel papež. Po několika minutách mlčení a tichých modliteb se průvod dal opět do pohybu. Mnozí jeho účastníci zpívali Barku - nejoblíbenější píseň Jana Pavla II.

Varšavský Bílý pochod vděčnosti zorganizovali - stejně jako předevčírem a v pondělí v Krakově - polští studenti.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme