Rizikový lék Celebrex zůstane na trhu

Mamutí farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že neplánuje stáhnout z trhu lék Celebrex i přes jeho možné negativní účinky. U pacientů, kteří používají tento přípravek v rámci dlouhodobé prevence rakoviny, bylo zjištěno vyšší riziko kardiovaskulárních chorob. Americké úřady doporučují náhradní léčbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Celebrex je analgetikum používané a registrované i v České republice k léčbě zánětů kloubů. V USA je to populární přípravek na tlumení bolesti, schválený pro léčbu artritidy a revmatismu. Patří do stejné kategorie jako lék Vioxx společnosti Merck, který byl v září stažen z trhu kvůli podobným problémům

Pochybnosti o léku vzešly z amerického institutu pro výzkum rakoviny, který ukončil klinické zkoušky prevence rakoviny, protože pacienti užívající mohutnější dávky Celebrexu měli více než dvakrát častější výskyt infarktu myokardu než lidé, kteří brali placebo. Zkoušky finančně podporovala vláda.

Zástupci farmaceutické společnosti ale upozorňují na to, že druhá studie takové závěry nepřinesla. Zpráva přesto stačila k tomu, aby se investoři začali akcií Pfizeru hromadně zbavovat, přičemž kurz vykazoval pokles až o 17 procent. Celebrex je jedním z hlavních léků, které Pfizer vyrábí, a podílí se z větší části i na tržbách firmy. Firma je výrobcem i světoznámého léku Viagra.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme