Fico podstoupil další operaci. Lékaři odebrali nekrotickou tkáň, která zůstala po střelném zranění

Slovenský premiér Robert Fico absolvoval po atentátu další chirurgický zákrok. Trval necelé dvě hodiny. Informoval o tom ministr obrany Robert Kaliňák (Směr). Lékaři odstranili zbytky nekrotické tkáně, která zůstala po střelném zranění, doplnila Miriam Lapuníková ředitelka nemocnice v Banské Bystrici. O dalším postupu má v pondělí rozhodnout lékařské konzilium, které by mohlo rrozhodnout například o převozu premiéra do Bratislavy.

Sledovali jsme online Bratislava (Aktualizováno: 13:35 17. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Robert Kaliňák informuje v pátek o zdravotním stavu Roberta Fica

Ministr obrany Robert Kaliňák informuje v pátek o zdravotním stavu Roberta Fica | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Po kontrolním vyšetření CT lékaři v pátek přikročili k revizi pacienta. „Je to standardní postup, který je běžný pro jakéhokoli pacienta,“ uvedla ředitelka nemocnice Miriam Lapuníková.

Pacient je po operaci při vědomí, ve stabilizovaném, ale vážném stavu, doplnila Miriam Lapuníková, ředitelka nemocnice v Banské Bystrici. Na tiskové konferenci také zaznělo, že Fico zvládne mluvit.

„Hospitalizace ústavního činitele pro nás představuje velkou výzvu a odpovědnost, ke které přistupujeme s respektem,“ napsala nemocnice na facebooku.

Vzpomínky na atentát

Nastupující prezident Peter Pellegrini, který Fica navštívil v nemocnici, ve čtvrtek pro televizi TA3 popsal, jak si premiér z útoku v Handlové všechno pamatuje. „Premiér si pamatuje, co se stalo. Byl překvapen, jak se to mohlo stát a jak rychle se to semlelo,“ řekl Pellegrini.

Ficova ochranka jednala zmatečně. Dělali racionálně neobhajitelné kroky, hodnotí policejní exprezident

Číst článek

Fico byl podle něj během převozu do Banské Bystrice při vědomí a vnímal vše, co se kolem něj dělo. „Jak mu byla poskytnuta první pomoc, jak byl převezen do Handlové, vrtulníkem do Banské Bystrice, jak se o něj staraly lékařské týmy na urgentním příjmu,“ vyjmenoval Pellegrini, co si Fico pamatuje.

„Teprve když šel na operační sál, byl uspán. Do té doby byl při vědomí,“ doplnil zvolený prezident, který má do prezidentského křesla usednout v polovině června.

Setkání s Ficem bylo podle Pellegriniho velmi emotivní. „Pana premiéra Roberta Fica znám přes dvacet let,“ poznamenal.

„Do posledních minut do mého příchodu do Banské Bystrice nebylo jisté, jestli bude ve stavu, abych se s ním mohl sejít,“ uvedl Pellegrini s tím, že s Ficem mluvil jen pár minut.

Schůzka stranických špiček

Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s Pellegrinim udělali ve čtvrtek symbolický krok k uklidnění společnosti. Při společném vystoupení pozvali do paláce stranické špičky. Pozvání platí na úterý příštího týdne, upřesnil pro TA3 Pellegrini s tím, že domluvit setkání bude náročné.

Nástupce Mečiara i nejúspěšnější politik Slovenska. Po návratu k moci Fico otočil kormidlem země

Číst článek

„Nyní je prvořadé uklidnit společnost. A udělat vše proto, aby nedošlo k podobnému útoku nebo nedošlo ke střetu dvou voličských znepřátelených táborů. Aby někdo nechtěl z titulu pomsty napadnout občan občana, když ví, že volil jinou politickou stranu,“ zdůraznil nastupující slovenský prezident.

Účast na schůzce už potvrdilo opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče spolu se stranou Za lidi, které se v loňských parlamentních volbách společně ucházely o hlasy voličů. Naopak předseda vládní nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko podle listu Sme řekl, že jen Fico mu může říct, že se má schůzky zúčastnit.

Zda strana Směr přijme pozvání do prezidentského paláce, není jasné. Ministr obrany Robert Kaliňák z strany Směru, kterou vede premiér Robert Fico, řekl, že výzvě Čaputové a Pellegriniho rozumí, ale podle něj je setkání ještě daleko.

Další postup?

Lékařské konzilium by v pondělí mělo rozhodnout o další léčbě postřeleného premiéra Fica, který po atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci.

„Podle posledních informací bude v pondělí zasedat lékařské konzilium, které poté rozhodne o tom, zda bude nadále léčen, pokud bude všechno v pořádku, v Banské Bystrici, nebo se bude uvažovat o převozu blíže k místu jeho bydliště,“ řekl Pellegrini listu Pravda.

Ficovo bydliště je ve slovenské metropoli. Banská Bystrice leží blíže k Handlové, kde 71letý útočník po výjezdním jednání kabinetu Fica postřelil. Juraj C. nesouhlasil se současnou vládou. Hrozí mu 25 let vězení až doživotí.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme