Slovenská sněmovna odsoudila atentát na premiéra Fica. Vyzvala zastavit šíření nenávisti

Slovenská sněmovna v úterý hlasy všech přítomných 130 poslanců odsoudila atentát na premiéra Roberta Fica. V usnesení, které navrhli zástupci vládní koalice, parlament také vyzval strany, hnutí a rovněž média nebo nevládní organizace, aby nešířily nenávist vůči vládě či politikům. Hospitalizovaný Fico, kterého útočník minulý týden ve středu postřelil, je podle úterního oznámení nemocnice nadále při vědomí.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze slovenské sněmovny

Schůze slovenské sněmovny | Foto: Jaroslav Novák/TASR | Zdroj: Profimedia

Parlament podle dokumentu přijal „se zděšením a hlubokým znepokojením“ zprávu o atentátu, který byl „zjevně spáchán z politických motivů a zaslouží si co nejostřejší odsouzení“.

Střelec na Fica mohl mít komplice, tvrdí ministr vnitra. Útočníkovi po zadržení někdo smazal historii

Číst článek

Ve schváleném usnesení se také uvádí, že „úloha zodpovědných a kritických novinářů je ve zdravé společnosti nezastupitelná, ale jejich práce musí být založena na faktech, a nikoliv na šíření nenávisti“.

Někteří vládní politici bezprostředně po atentátu na Fica a následně i v uplynulých dnech odpovědnost za jednání atentátníka opakovaně připisovali opozici či liberálním médiím.

V rozpravě k návrhu usnesení vystoupil pouze poslanec Ficovy strany Směr Tibor Gašpar, který navrhl doplnit předlohu usnesení tak, aby se zmíněná výzva netýkala jen nešíření nenávisti vůči vládě, ale také vůči ústavním činitelům a veřejně činným osobám. I tento návrh poslanci při hlasování podpořili.

Slovenský premiér Robert Fico, který byl po atentátu ze středy minulého týdne hospitalizován, podstoupil kontrolní vyšetření. Nadále je při vědomí a komunikuje, informovala v úterý fakultní nemocnice v Banské Bystrici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme