Fico nám nezavře ústa, svobodná a nezávislá média jsou pro něj překážkou, píšou Denník N a Sme

Slovenský premiér Robert Fico nám nezavře ústa, napsaly v úterý slovenské listy SME a Denník N. Reagovaly tak na Ficovo oznámení, že je bude spolu s nejsledovanější televizí Markíza a zpravodajským portálem Aktuality.sk bojkotovat. Podle dvojice listů by Fico v zemi nejraději vytvořil mediální prostředí po vzoru svého maďarského kolegy Viktora Orbána, který nekomunikuje se zástupci kritických médií.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico

Fico se po zářijových parlamentních volbách stal premiérem už počtvrté, komplikované vztahy má s některými médii ale dlouhodobě | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

„Fico s deníkem Sme, Denníkem N a Aktualitami nemluvil ani doposavad. Rozdíl je dnes v tom, že z pozice premiéra svým postojem legitimizuje útoky proti těmto médiím. I oficiálně dělí média na přátelská a nepřátelská na základě jejich náklonnosti k vládě. Popírá tím, že média mají za úkol kontrolovat vládu,“ uvedlo Sme. Dodalo, že Fico naopak komunikuje s médii, která často šíří konspirace, nemají transparentní vlastnickou strukturu a nekladou mu kritické otázky.

Podle Sme chce mít Fico klid od novinářských dotazů, které se týkají korupce, problematických nominací, porušování zákonů či konfliktu zájmů, protože ty nahlodávají jeho moc. List dodal, že Fico by nejraději okamžitě zkopíroval na Slovensku mediální prostředí, jaké dlouhá léta vytváří v Maďarsku premiér Orbán, který už dávno nemluví s kritickými médii a novináři nemají šanci klást mu dotazy.

„Svobodná a nezávislá média jsou pro něj překážkou. Říkají a píšou pravdu o jeho plánech, podvodech a lžích. Nechtějí hrát podle jeho pravidel. Proto na nás bude stále útočit. Proto bude zkoušet cokoliv, aby nás umlčel,“ napsal list Denník N, který v úterý  na titulní stránce otiskl karikaturu maďarského premiéra s nápisem „Fico se učí od Orbána“.

Denník N uvedl, že Fico své hrozby o možnosti nevpouštět zástupce zmíněných redakcí do budovy úřadu vlády zjemnil a nyní jen hovoří, že s nimi nebude komunikovat. Podle něj i tímto rozhodnutím Fico porušuje zákon, který mu přikazuje, aby informoval všechna média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme