Velkolepý návrat Roberta Fica na výsluní slovenské politiky. Pohání ho vidina beztrestnosti

Politické zvraty, střídání tří vlád a jeden velký návrat. Rok 2023 byl na Slovensku turbulentním obdobím. Jeho jednoznačným vítězem je už čtyřnásobný premiér Robert Fico. Před téměř šesti lety si plná náměstí vynutila jeho demisi. Matador slovenské politiky ale našel recept, jak se vrátit. Znovu zasedl do premiérského křesla a v řízení státu provádí razantní změny. Podle mnohých kritiků se naplňují obavy, že půjde o vládu politické odplaty.

Příběh roku 2023 Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico

Robert Fico | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve Směru předpokládali, že zásahy do fungování právního státu, projdou hladce. Policejní odposlechy před dvěma lety zachytily na myslivecké chatě dvojku strany Roberta Kaliňáka, jak říká, že kvůli zastavení vyšetřování a kvůli rušení institucí nikdo protestovat nebude, a ani se nad tím nikdo nezamyslí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Fico, příběh roku 2023

Záměr zrušit speciální prokuraturu ale přiměl lidi vyjít do ulic už po šesti týdnech od jmenování nové vlády Směru.

„Člověk, který se označuje jako sociální demokrat a takto útočí na úřady, které mají chránit tuto demokracii… Myslím si, že je ohrožené úplně všechno, svoboda, právo a právní stát,“ říkají protestující Lukas a Cyprián.

Opozice během prosince svolala tři vlny protestů. V Bratislavě se na tom posledním, největším sešlo 15 až 18 tisíc lidí.

„Robert Fico by byl nejradši, kdybyste rezignovali – přestali se zajímat, přestali číst noviny, odešli ze Slovenska. Ale my mu takovou radost neuděláme, nikam neodcházíme,“ burcoval dav lídr opozice Michal Šimečka.

Robert Fico se na volební rok 2023 připravoval dlouho. Z opozice byl tvrdým kritikem vlády, která se vypořádávala s pandemií i válkou v sousední zemi, nasadil populističtější slovník, začal oslovovat i voliče extremistických stran.

Fico: Pokud bude Smer v budoucí vládě, nepošleme na Ukrajinu ani jeden jediný náboj

Číst článek

„Budeme nadále prosazovat okamžité mírové řešení konfliktu na Ukrajině. Nepošleme na Ukrajinu ani jeden jediný náboj,“ prohlašoval.

Čtvrtá Ficova vláda

Do čela průzkumů se Směr vrátil už v únoru a zůstal tam. Fico své voliče přesvědčil, že lépe se budou mít jedině s ním. Slíbil přidat důchodcům, pomoc s drahými hypotékami nebo boj s nelegální migrací. Část lidí mu uvěřila, že policie, prokuratura i soudy jsou zmanipulované tehdejší mocí a je třeba ve státě uklidit.

Ve volební den působil Robert Fico nervózním dojmem. Průzkumy ukazovaly, že vítězství může v překvapivě silném finiši získat Progresivní Slovensko. Po dlouhé noci se ale nakonec slavilo v centrále Směru na Súmračné ulici.

Robert Fico se počtvrté ujal vlády. Podle kritiků se jeho čtvrtý mandát podobá parnímu válci, který bez ohledu na názor veřejnosti nebo odborníků prosazuje, co nová garnitura uzná za vhodné. Opozice proto sáhla k parlamentním obstrukcím, pro Slovensko nevídaného rozsahu.

V závěru roku se proti krokům nové slovenské vlády postavily i evropské instituce a varují před ohrožením právního státu.

Protivládní demonstrace zatím zdaleka nedosáhly síly, která by postavením Roberta Fica otřásla, tak jako v roce 2018. Další kapitola souboje o právní stát se tak odehraje už novém roce. Na jaře se navíc v prezidentských volbách rozhodne, jestli Fico získá spojence i v prezidentském paláci.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme