Za útoky na vládu stáli Kiska, organizátoři protestů a především média, řekl Fico na sjezdu Smeru

Po vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky nastal útok na vládu, který neměl v historii země obdoby a za kterým stáli prezident Andrej Kiska, organizátoři protivládních protestů a zejména média. Řekl to bývalý slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) Robert Fico na čtvrtečním sněmu své strany, prvním po Ficově demisi z postu předsedy vlády v polovině března.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) Robert Fico | Zdroj: Reuters

Fico rezignoval v zájmu vyřešení politické krize po dosud nevyšetřené zmiňované dvojnásobné vraždě. Tříčlenná koalice následně vytvořila nový kabinet, jehož předsedou se stal místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini.

Slovensko má vládu s důvěrou. Pro Pellegriniho kabinet hlasovali všichni koaliční poslanci

Číst článek

„Útok na vládu Slovenské republiky, na jednotlivé její členy a strany vládní koalice stál na třech pilířích - na prezidentovi, organizátorech protestů a především na médiích. Ze dne na den jsme se z úspěšné země stali neúspěšnou a na půdě evropských institucí jsme byli doslova fackovacím panákem," řekl v projevu Fico na sněmu své strany v Časté nedaleko Bratislavy.

Expremiér také kritizoval nedávnou rezoluci, kterou Evropský parlament schválil v souvislosti s Kuciakovou vraždou.

'Fico do basy' a 'Předčasné volby'. Desetitisíce Slováků opět vyšly po celé zemi do ulic

Číst článek

Slovenský prezident Kiska ještě před Ficovou demisí vybídl k zásadní rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Fico tehdy reagoval opakovanou kritikou Kisky, ve které pokračoval i na sněmu své strany.

„Čekal jsem, že hlava státu udělá všechno pro to, aby obhajovala úspěšný příběh Slovenska. Opak byl ovšem pravdou, z prezidentského paláce nezazněl jediný hlas na obranu Slovenské republiky. Jeho (Kiskova) úloha v březnových událostech byla více než smutná a pro Slovensko nekonstruktivní," řekl Fico, který měl jako premiér dlouhodobě napjaté vztahy s prezidentem.

Popularita Ficovy strany po Kuciakově vraždě a po politické krizi v zemi výrazněji klesla. Podle průzkumů veřejného mínění Smer-SD s podporou kolem 20 procent ale zůstal nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme