Bývalý slovenský premiér Robert Fico chce odejít z politiky a kandidovat na ústavního soudce

Slovenský expremiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr Robert Fico se bude ucházet o post ústavního soudce. Potvrdil to jeho kolega z poslaneckého klubu Martin Glváč, který Ficovu nominaci odnesl do podatelny Národní rady. O tom, že by měl slovenský expremiér o úřad zájem, se podle slovenského Deníku N vědělo už dřív. Fico zatím kandidaturu nekomentoval.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fico | Zdroj: Reuters

„Robert Fico se bude ucházet o post ústavního soudce,“ potvrdil pro RTVS poslanec Směru Martin Glváč, který osobně Ficův návrh odnesl do Národní rady.

Slovensko čeká velká změna ústavních soudců, vymění se jich celkem devět ze třinácti. Rozhodovat se o nich začne na konci ledna letošního roku, píše Denník N.

Fico chce zakázat anonymní diskuze na webu a dát politikům právo na otištění jejich reakcí

Číst článek

Na to, aby post ústavního soudce mohl slovenský expremiér Robert Fico zastávat, potřebuje získat nadpoloviční většinu přítomných poslanců. Narazit ale může na nesouhlas slovenského prezidenta Andreje Kisky, který má u jmenování ústavních soudců poslední slovo.

Robert Fico zastával post předsedy vlády Slovenska v letech 2006-2010 a 2012-2018. V letech 2010-2012 vedl parlamentní opozici proti pravicové vládě Ivety Radičové.

V březnu loňského roku na post předsedy vlády rezignoval údajně v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. V úřadu premiéra Slovenské republiky jej vystřídal místopředseda Směru Peter Pellegrini.

V roce 2013 také Fico oznámil svou kandidaturu na prezidenta Slovenska. Ve volbách na jaře 2014 však byl ve druhém kole poražen Andrejem Kiskou. Dne 28. října 2014 Ficovi český prezident Miloš Zeman udělil Řád Bílého lva civilní skupiny I. třídy.

Lubica Bergmanová, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme