Demokraté hledají cesty, jak získat celou Muellerovu zprávu. Chtějí si ji vyžádat soudní obsílkou

Americká opozice stále hledá cestu, jak získat celou vyšetřovací zprávu Roberta Muellera. Ten zkoumal, jestli Donald Trump nebo jeho tým vědomě spolupracovali s Rusy před prezidentskými volbami nebo jestli Trump nebránil průchodu spravedlnosti. Zatím je veřejně známý jen čtyřstránkový souhrn interpretovaný ministrem spravedlnosti Williamem Barrem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká opozice stále hledá cestu, jak získat celou vyšetřovací zprávu Roberta Muellera (vpravo) | Foto: Aaron P. Bernstein | Zdroj: Reuters

Výtah sice není jednoznačný, ale nevyplývá z něj, že by prezident jakýkoli zákon porušil. Demokrati chtějí víc a využívají k tomu svou většinu ve Sněmovně reprezentantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Radiožurnálu z Washingtonu

Právní výbor Sněmovny reprezentantů posvětil, že když zatím ministr spravedlnosti odmítl Kongresu plný text Muellerovy zprávy předložit, může si ho šéf výboru, demokrat Jerry Nadler, vyžádat soudní obsílkou.

‚Je to naše práce‘

„Požadujeme ho proto, že je to naše práce, ne práce ministra spravedlnosti, určit, jestli prezident Trump zneužil svůj úřad,“ řekl Nadler.

Čtyřiadvacet demokratů ve výboru hlasovalo pro vyžádání si plné zprávy, 17 republikánů proti, mezi nimi Doug Collins.

Vyšetřovatel Mueller zveřejní zprávu o ruské kauze v polovině dubna, část ale zůstane v utajení

Číst článek

„Tenhle výbor zoufale hledá něco na prezidenta a teď chce po ministru spravedlnosti, aby porušil předpisy, a dokonce i zákon. To je bezohledné, nezodpovědné a neslušné,“ naráží Collins na slib ministra Barra, že do poloviny dubna zveřejní i samotnou Muellerovu zprávu, ovšem bez citlivých pasáží, jako jsou třeba informace o zdrojích a metodách tajných služeb.

Zastírací manévr?

Taková verze Muellerovy zprávy demokratům nestačí - považují to za zastírací manévr. „Trumpova administrativa má nápad - chce upravit Muellerovu zprávu, než ji poskytne Kongresu, a zdůvodňuje to ochranou citlivých informací,“ řekl Nadler.

„My ale máme důvodné podezření, že její motivace je jiná - Muellerova zpráva zřejmě není plně osvobozující, jak prezident tvrdí. Proto je Kongres oprávněný dostat celé svědectví. To není jen můj názor, to je i záležitost práva,“ dodal demokratický šéf výboru.

Ovšem to není tak jednoznačné a spor o to, jestli Kongres skutečně má právo na plnou Muellerovu zprávu bez úprav, může skončit u soudu.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme