Pelikán vydal do Ruska bývalého Putinova úředníka. Justice ho viní z podvodu za desítky miliard rublů

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO vydal bývalého spolupracovníka prezidenta Putina Alexandra Nikolajeva ruské justici. Zjistil to deník Právo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Zdroj: ČTK

"Ministr rozhodl, že pan Nikolajev může být vydán do Ruské federace, neboť neshledal překážky, které by jeho vydání bránily," cituje Právo mluvčího resortu Jakub Říman. "Ani z vyžádaných informací od českých bezpečnostních složek nebyly zjištěny skutečnosti, které by na změnu tohoto rozhodnutí měly vliv," doplnil Říman.

Ve své domovině je Nikolajev, někdejší šéf Federálního státního rozpočtového úřadu Ruské federace, obviněný ze spiknutí a podvodu za desítky miliónů rublů. "Všechna obvinění proti mně jsou falešná. Nikdy jsem neplánoval a neměl jsem v úmyslu zcizit Putinovy peníze. To bych byl blázen," bránil se Nikolajev loni před plzeňským soudem.

Pelikán prověří odposlechy v kauze Zadeh. Evidentně neměl dostatek informací, tvrdí předseda komise

Číst článek

Ministr Pelikán se rozhodl vydat bývalého Putinova spolupracovníka po dřívějším ujištění ruských úřadů, že během procesu budou dodržena lidská práva. Pokud by Rusko záruku porušilo, hrozí, že v dalších případech, kdy žádá o vydání svých občanů k trestnímu stíhání, budou země obezřetnější. 

Bývalý vysoký státní úředník se v Česku skrýval do loňského ledna, kdy ho policisté zatkli na základě mezinárodního zatykače. Nikolajev tu také požádal o politický azyl, ale neuspěl.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme