Robert Reich převezme cenu Nadace Vize 97

S obavami se dívá na některé aspekty vývoje globální ekonomiky Robert Reich, přední americký intelektuál, který přijíždí v neděli do České republiky, aby v Praze převzal cenu Nadace Vize 97 Václava a Dagmar Havlových. Profesor sociální a ekonomické politiky, autor 9 knih přeložených do desítek světových jazyků nevěří, že ekonomika může existovat bez morální filosofie, práva a politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

Podle profesora Reicha není možné vyměnit ekonomický rozvoj za sociální spravedlnost. Věří, že ekonomický růst umožní, aby mohlo více lidí využívat možností lepšího života:

"Globální dosah kapitalismu má dramatický dopad na celém světě. Někdy pozitivní, někdy dramaticky negativní, jako hrozivá konfrontace mezi moderností a islámských fundamentalismem. Bezprostředním ekonomickým důsledkem je nejistota v ekonomickém klimatu. Globální ekonomika se potýká jak s politickými nestabilitami a nejistotami, ale také s možností deflace, kdy se ceny začnou snižovat v důsledku neodpovídající poptávky po všem zboží a službách, které je schopna globální ekonomika vyprodukovat. Jsme ve velmi zapeklité situaci."

Profesor Reich nabádá, abychom věřili, že je možné vytvořit stabilní, mírový a prosperující Blízký východ: "Věřme a modleme se, že s tím, jak se chudým bude dařit lépe a rozšíří se demokracie, bude větší pochopení demokracie a nenávist a terorismus budou minimalizovány."

Robert Reich se domnívá, že Evropa s Amerikou musejí být partnery. V ekonomice můžeme být přátelskými konkurenty, ale politicky a sociálně musíme být partneři. Musíme se spojit v rozšiřování prosperity a demokracie, v boji proti nespravedlnosti a tyranii. Musíme si být jisti, že Amerika užívá své moci moudře. Evropu potřebujeme, jako přátelskou protiváhu k americké moci. Je užitečné z evropské perspektivy poskytovat určitou protiváhu americké perspektivě vidění světa. S tím, jak se Evropa stává více prosperující pomáhá Spojených Státům, s tím, jak se Evropa stává mocnější také pomáhá Spojeným Státům aby spolu mohli ve světě jednat jako partneři v udržování míru."

Je těžké být jedinou supervelmocí ve světě. Robert Reich, který naposledy sloužil v Clintonově administrativě a hlásí se k Demokratické straně, říká, že i když byla americká politika citlivá byla stále zranitelná vlekou mírou skepticismu ve světě, jednoduše proti, že má Amerika takovou obrovskou moc. Proto Spojené státy potřebují silnou Evropu.

"Robert Reich si uvědomuje, že propast mezi bohatými a chudými se zvětšuje a vidí v tom potenciální tragédii pro svět. Je velmi znepokojen tím, že se Spojené státy, Evropa a Japonsko nedohodly na odpovídající redukci zemědělských dotací, která by umožnila chudým zemím exportovat. Chudé země potřebují mít možnosti vyvážet zemědělské komodity, jestliže se mají rozvíjet.

"Doufám, že se to podaří zvrátit," řekl Českému rozhlasu Robert Reich, myslitel, který říká, že kapitalismus nesmí být synonymem kovbojského individualismu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme