Robertson jednal v Moskvě s Putinem

O nových mechanismech vzájemné spolupráce hovořil v Moskvě generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Robertson už ve čtvrtek připustil, že by Rusko mohlo získat právo veta při rozhodování o některých otázkách NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Robertson | Foto: ČTK/AP

Podle prezidenta Putina nastala doba, kdy je třeba realizovat odvážné ideje, které povedou k těsnějšímu svazku Ruska a Západu v boji proti proti společnému nepříteli - mezinárodnímu terorismu. Takovýto svazek bude ve prospěch bezpečnosti Evropy a světa, řekl Putin. Podle ruského prezidenta se Moskva nechystá vstoupit do NATO, má však zájem o těsnější kontakty. Rusko je údajně připraveno jít ve sbližování tak daleko, jak je na to připravená aliance. Stěžejním tématem Robertsonovy třídenní návštěvy je oteplení vztahů mezi Západem a Moskvou - konkrétně jde o návrhy zemí NATO poskytnout Moskvě v některých případech stejné hlasovací právo, respektive právo veta, jímž disponují členské státy Severoatlantické aliance. Agentura Interfax uvedla, že podle Robertsona by se v nejbližší době mohlo uskutečnit první společné vojenské cvičení Ruska a NATO. Mělo by jít o nácvik záchrany lidí na moři.

Marika Táborská, Roman Kebísek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme