Robertson jednal v Moskvě s Putinem

O nových mechanismech vzájemné spolupráce hovořil v Moskvě generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Robertson už ve čtvrtek připustil, že by Rusko mohlo získat právo veta při rozhodování o některých otázkách NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Robertson

G. Robertson | Zdroj: ČTK

Podle prezidenta Putina nastala doba, kdy je třeba realizovat odvážné ideje, které povedou k těsnějšímu svazku Ruska a Západu v boji proti proti společnému nepříteli - mezinárodnímu terorismu. Takovýto svazek bude ve prospěch bezpečnosti Evropy a světa, řekl Putin. Podle ruského prezidenta se Moskva nechystá vstoupit do NATO, má však zájem o těsnější kontakty. Rusko je údajně připraveno jít ve sbližování tak daleko, jak je na to připravená aliance. Stěžejním tématem Robertsonovy třídenní návštěvy je oteplení vztahů mezi Západem a Moskvou - konkrétně jde o návrhy zemí NATO poskytnout Moskvě v některých případech stejné hlasovací právo, respektive právo veta, jímž disponují členské státy Severoatlantické aliance. Agentura Interfax uvedla, že podle Robertsona by se v nejbližší době mohlo uskutečnit první společné vojenské cvičení Ruska a NATO. Mělo by jít o nácvik záchrany lidí na moři.

Marika Táborská, Roman Kebísek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme