Robertson: NATO neprodlouží misi v Makedonii

Severoatlantická aliance neprodlouží svoji třicetidenní vojenskou misi v Makedonii. Prohlásil to generální tajemník NATO George Robertson. Hlavním úkolem aliance v Makedonii je vybrat zbraně od albánských rebelů. Na to má spojenecká mise čas do 26. září a pak Makedonii opustí. Roberston dodal, že případná další mise už nebude probíhat v režii NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Myslíme si, že v Makedonii by bylo dobré zachovat po určitou dobu mezinárodní jednotky jako pozorovatele, pozorovatele může vyslat Evropská unie nebo OBSE," řekl Robetson.

Tento plán dnes v belgickém Genvalu posuzovali ministři zahraničí patnáctky. Zvláštní emisar unie v Makedonii Francois Léotard navrhuje vyslat do této země 1500 pozorovatelů, kteří by dohlíželi v místech bývalých bojů na respektování mírové dohody. Pozorovatelé by měli své základny hlavně na severozápadě Makedonie kolem města Tetovo. Myšlenka si našla podporu u šéfa zahraniční politiky unie Javiera Solany a německé diplomacie. Spor se vede o to, zda pozorovatelé Evropské unie budou navázáni na jednotky NATO na Balkáně, nebo na jednotky OBSE.

V první etapě operace od 27. do 29. srpna NATO dosud vybralo na dvanáct set zbraní. Ve druhé etapě, která by měla trvat do 13. září, chce shromáždit asi 1100 zbraní. Celkem by vojáci v rámci operace Hlavní sklizeň měli od Albánců vybrat na tři tisíce tři sta zbraní.

Milan Fridrich, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme