Rodiče britských školaček, které utekly do Sýrie, obviňují policii

Britští zákonodárci znovu otevřeli případ středoškolaček, které před dvěma týdny uprchly do Sýrie. Tři dívky odjely z Londýna, aby se pravděpodobně připojily k bojovníkům z organizace Islámský stát. Jejich rodiče teď obviňují britskou policii, že s nimi dostatečně nespolupracovala, a nezabránila tak zmizení dívek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z trojice britských dívek, které odjely do Istanbulu

Jedna z trojice britských dívek, které odjely do Istanbulu | Zdroj: Reuters

Rodiče si myslí, že je britské úřady měly varovat. Ještě předtím, než zmíněné tři středoškolačky utekly, totiž v prosinci zmizela jedna jejich kamarádka. I ta zamířila s největší pravděpodobností do Sýrie k radikálům.

Policie zbylé dívky vyslechla a předala jim dopis pro rodiče. V něm byly informace o motivech útěku. Jak ale popisoval při dnešním jednání zástupce rodin pohřešovaných dívek, dopis se k rodičům nikdy nedostal. Dívky jim ho prostě nepředaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodiče britských středoškolaček, které utekly do Sýrie, obviňují policii, že s nimi málo spolupracovala. Více od Pavlíny Nečáskové

Policie se ale podle právníka měla ujistit o tom, že tak zásadní informace, které se týkají útěku do ciziny, radikalismu a terorismu, se k rodičům dostanou. Aby mohli teoreticky předejít zmizení svých dcer.

Útěk byl pečlivě naplánovaný

Patnáctileté britské středoškolačky odcestovaly do Istanbulu, odkud zřejmě zamířily do Sýrie. Útěk měly dlouho dopředu připravený. Policie našla u jedné z nich doma plán, který si dívky vypracovaly.

Na něm je třeba seznam věcí, které si berou s sebou, včetně mobilního telefonu nebo oblečení a peněz. Dohromady s sebou měly přes dva tisíce liber.

O tom, že tíhnou k radikalismu, údajně jejich okolí netušilo. Jejich učitelé i známí tvrdí, že to byly normální středoškolačky, které se bavily stejně jako ostatní. Poslouchaly rády hudbu a měly dobré studijní výsledky.

Nicméně určitým vodítkem mohly být sociální sítě. Třeba jedna z pohřešovaných na nich sledovala 19 různých radikálních skupin a profilů. Její rodiče prý ale sociální sítě neznají a neumějí je používat, tudíž o těchto aktivitách své dcery nevěděli.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme