Rodiče studenta mučeného v KLDR poprvé promluvili. 'Jsou to teroristé,' řekli

Televize Fox News zveřejnila rozhovor s rodiči studenta Otto Warmbiera, kterého zadržela policie v Severní Koreji a odsoudila za protistátní činnost. KLDR dvaadvacetiletého mladíka propustila po 17 měsících věznění z „humanitárních důvodů“. Krátce poté Warmbier zemřel. Rodiče v rozhovoru mimo jiné označili KLDR za teroristy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržený Otto Warmbier | Foto: Agentura Kjódó | Zdroj: Reuters

Svého syna viděli poprvé od odletu do země s diktátorským režimem v červnu tohoto roku. Otto Warmbier byl ze severokorejského vězení propuštěn ve špatném zdravotním stavu.

Po první konfrontaci s ním a jeho „nelidským vytím“ musela jeho matka opustit letadlo.

Zatímco rodiče Fred a Cindy čekali na letadlo, které jim mělo přivézt syna zpět do Ohia, doufali, že se Ottovi bude - s pomocí zdravotní péče ve Spojených státech - dařit lépe. Jejich optimismus ale dlouho netrval.

„Místo toho rodiče uviděli krutou realitu severokorejského mučení pod taktovkou Kim Čong-una. Jejich syn byl teď slepý a hluchý, s vytrhanými zuby, sténající na lehátku s trubičkou, kterou dýchal,“ píše Fox News.

Americký prezident Donald Trump už dříve nešetřil ostrými výrazy na adresu Pchjongjangu a celého severokorejského režimu. 

Rodiče v pořadu Fox & Friends uvedli, že Otto, který byl v Severní Koreji odsouzen k 15 letům vězení, měl těžce poškozený mozek.

Doufali, že se - po uvedení do umělého spánku a zásahu špičkových amerických lékařů - probudí v pořádku. Jeho zranění ovšem byla daleko závažnější, než si dokázali představit.

„Když letadlo s Ottou přistálo a ještě běžely motory, slyšeli jsme takové nelidské vytí. Nevěděli jsme, co to je,“ vylíčil Fred Warmbier první setkání se synem. „Severní Korea není oběť, oni jsou teroristé. Záměrně a úmyslně ublížili Ottovi,“ dodal.

Deník The New York Times po studentově propuštění s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington obdržel tajné zprávy, podle nichž Severokorejci Warmbiera ve vězení opakovaně bili.

Lékaři, kteří mladíka vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, ovšem u pacienta nenašli žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí.

„Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce,“ vysvětlil tehdy lékař Daniel Kanter.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme