Rodiče studenta mučeného v KLDR poprvé promluvili. 'Jsou to teroristé,' řekli

Televize Fox News zveřejnila rozhovor s rodiči studenta Otto Warmbiera, kterého zadržela policie v Severní Koreji a odsoudila za protistátní činnost. KLDR dvaadvacetiletého mladíka propustila po 17 měsících věznění z „humanitárních důvodů“. Krátce poté Warmbier zemřel. Rodiče v rozhovoru mimo jiné označili KLDR za teroristy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržený Otto Warmbier | Foto: Agentura Kjódó | Zdroj: Reuters

Svého syna viděli poprvé od odletu do země s diktátorským režimem v červnu tohoto roku. Otto Warmbier byl ze severokorejského vězení propuštěn ve špatném zdravotním stavu.

Po první konfrontaci s ním a jeho „nelidským vytím“ musela jeho matka opustit letadlo.

Zatímco rodiče Fred a Cindy čekali na letadlo, které jim mělo přivézt syna zpět do Ohia, doufali, že se Ottovi bude - s pomocí zdravotní péče ve Spojených státech - dařit lépe. Jejich optimismus ale dlouho netrval.

„Místo toho rodiče uviděli krutou realitu severokorejského mučení pod taktovkou Kim Čong-una. Jejich syn byl teď slepý a hluchý, s vytrhanými zuby, sténající na lehátku s trubičkou, kterou dýchal,“ píše Fox News.

Americký prezident Donald Trump už dříve nešetřil ostrými výrazy na adresu Pchjongjangu a celého severokorejského režimu. 

Rodiče v pořadu Fox & Friends uvedli, že Otto, který byl v Severní Koreji odsouzen k 15 letům vězení, měl těžce poškozený mozek.

Doufali, že se - po uvedení do umělého spánku a zásahu špičkových amerických lékařů - probudí v pořádku. Jeho zranění ovšem byla daleko závažnější, než si dokázali představit.

„Když letadlo s Ottou přistálo a ještě běžely motory, slyšeli jsme takové nelidské vytí. Nevěděli jsme, co to je,“ vylíčil Fred Warmbier první setkání se synem. „Severní Korea není oběť, oni jsou teroristé. Záměrně a úmyslně ublížili Ottovi,“ dodal.

Deník The New York Times po studentově propuštění s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington obdržel tajné zprávy, podle nichž Severokorejci Warmbiera ve vězení opakovaně bili.

Lékaři, kteří mladíka vyšetřovali v nemocnici v ohijském Cincinnati, ovšem u pacienta nenašli žádné viditelné známky toho, že by byl během věznění vystaven fyzickému násilí.

„Nejde o běžné projevy mozkového traumatu. Takovéto následky jsou typické pro zástavu dechu či srdce,“ vysvětlil tehdy lékař Daniel Kanter.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme