Na cestě za americkým azylem. ‚Chtějí zabít mě i mou rodinu,‘ říká muž pár metrů od hraničního plotu

Prezident Donald Trump mluví o imigrantech, kteří míří k jižní hranici Spojených států, jako o hrozbě pro bezpečí a blahobyt Američanů. Na hranice s Mexikem proto posílá stále více vojáků a trvá na výstavbě zdi. Reportér Radiožurnálu se vydal přímo na sever Mexika za rodinou z Hondurasu, která tvrdí, že ji pronásledují zabijáci. Právě proto požádala o azyl ve Spojených státech – zatím však bez úspěchu.

od zpravodaje z místa Tijuana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Selvin Alvarado usiluje i se svou rodinou o azyl ve Spojených státech | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Děti si hrají, skotačí a projasňují tím atmosféru plechové haly plné lidí a stanů postavených na betonové podlaze. Je to přístřeší pro rodiny s dětmi, co se z různých důvodů snaží dostat za dvojitý plot, který je odsud na dohled. Za ním totiž začínají Spojené státy americké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek o rodině z Hondurasu

Selvin Alvarado je tu s manželkou Merci a syny Andersonem a Selvinem juniorem. Těm je deset a osm let a už rok nechodí do školy, protože jsou s rodiči na útěku z Hondurasu.

Pracoval jsem jako vedoucí jedné farmářské společnosti. Neměli jsme moc peněz, ale byli jsme šťastní a nikdy bychom neodešli jen tak. Jenže jsem měl ve firmě na starosti i dohled nad penězi a přišel jsem na to, že je někdo krade,“ popsal Selvin Radiožurnálu.

Pentagon vyšle na hranici s Mexikem 3750 vojáků, mají pomáhat pohraničníkům

Číst článek

Když zjistili, že je Selvin odhalil, začali mu vyhrožovat: „Jednou dokonce před mýma očima zavraždili dítě. Bylo mi jasné, že musíme zmizet, a tak jsme od té doby na útěku. Ti lidé chtějí zabít mě i mou rodinu.“ 

Děti se smějí, Selvin mluví klidně, ale je na něm znát, že je nervózní. Čas od času se podívá ke dveřím haly, jako by čekal, kdo se v nich objeví. Vypráví, že se s rodinou nejprve vydal do Guatemaly, ale ani tam pro něj nebylo bezpečno. Členové gangu se za ním vydali nakonec i sem do Mexika.

„Mám strach, protože jeden z těch, co nás pronásledují, je součástí karavany, která míří sem k americké hranici. Volal mi to z Hondurasu otec, který sledoval televizní záběry karavany a viděl ho tam. Jednoho z té skupiny už v Mexiku chytili, ale dva, co nás chtějí zabít, jsou pořád volní. Jsou to bývalí vojáci,“ popisuje.

Improvizovaný přístřešek, kde rodina Selvina Alvarada přebývá | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

‚Chtějí mě zabít‘

Hondurasan Selvin tvrdí, že existuje jediné řešení, jak může svou rodinu dostat do bezpečí – najít útočiště tam za plotem. Spojené státy má s rodinou na dosah ruky, ale zároveň stále velmi daleko.

Američané deportují do Mexika první migranty. ‚Řada žádostí o azyl je neopodstatněná,‘ řekl Trump

Číst článek

„Cestou jsem přemýšlel o tom, že bychom přešli hranici nelegálně. Ať nás Američané chytí a někam zavřou – ale děti by byly v bezpečí. Pak jsem však slyšel, že pohraničníci lidi rovnou vyhazují zpět do Mexika. Tak jsem se rozhodl jít legální cestou a požádal o azyl. Můj problém je veliký, chtějí mě zabít. A ani tady v Mexiku se necítím bezpečně, tihle lidé jsou nesmírně nebezpeční,“ dodává.

Vláda Donalda Trumpa ovšem podmínky pro získání azylu ve Spojených státech zpřísňuje. Procento úspěšných žádostí klesá a jak se přesvědčila i tato honduraská rodina, od ledna úřady navíc posílají žadatele o azyl čekat na vyřízení zpátky do Mexika, což šanci na úspěch také snižuje.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme