Rodiny obětí z Orlanda žalují Twitter, Google a Facebook. Těžíte z propagandy IS, tvrdí

Rodiny tří obětí, které přišly o život během červnového útoku v orlandském gay baru, žalují Twitter, Google a Facebook u federálního soudu, píše agentura Reuters. Společnosti pozůstalí viní z poskytování „materiální podpory“ útočníkovi. Podle žaloby umožnují extremistům z takzvaného Islámského státu na sítích šířit propagandu, získávat finanční prostředky a lákat nové rekruty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Dvacetidevítiletý Omar Mateen v červnu v orlandském gay baru Puls zabil 49 lidí a 53 dalších zranil. Před tím, než ho zastřelila policie, se hlásil k Islámskému státu. Žalobu podaly rodiny tří obětí útoku - Tevina Crosbyho, Javiera Jorge-Reyese a Juana Ramona Guerrora - v pondělí u federálního soudu v Detroitu.

Tvrdí, že Twitter, YouTube (vlastněný společností Google - pozn. redakce) a Facebook poskytují teroristické skupině Islámský stát účty, díky kterým „šíří extremistickou propagandu, získávají finanční prostředky a lákají nové rekruty“. Žaloba podle Reuters uvádí, že „materiální podpora napomohla vzestupu IS a umožnila organizaci uskutečnit četné teroristické útoky“.

Rodiny je dále viní z vytváření unikátního obsahu kombinací příspěvků IS spolu s reklamami, které míří na jednotlivé uživatele. Mimo jiné žaloba zmiňuje také to, že společnosti profitují z příspěvků extremistické organizace skrze příjmy z reklamy. Pozůstalí chtějí po společnostech odškodné a po soudu rozhodnutí, že společnosti porušily protiteroristický zákon.

Facebook: sympatizujeme a snažíme se

Společnost Facebook v úterý uvedla, že na její sociální síti není místo pro skupiny, které podporují nebo se podílejí na terorismu a společnost dělá vše pro rychlé odstranění podobných obsahů, když je někdo nahlásí. „Zavázali jsme se k poskytování služby, kdy se lidé při používání Facebooku cítí bezpečně. Sympatizujeme s obětmi i jejich rodinami,“ stojí v prohlášení.

Twitter odmítl případ komentovat. V srpnu společnost oznámila, že od poloviny roku 2015 kvůli porušování pravidel spojených s propagací terorismu pozastavila 360 000 účtů. Tři zmiňované společnosti spolu s Microsoftem tento měsíc také uvedly, že budou více spolupracovat na odstranění extremistického kontentu a sdílet informace mezi sebou.

Technologické společnosti jsou často chráněné proti podobným žalobám díky americkému zákonu z roku 1996 Communications Decency Act (ve volném překladu zákon o komunikační mravnosti). Ten říká, že provozovatelé webových stránek nejsou zodpovědní za obsah, který zveřejňují ostatní.

Communication Decency Act původně vznikl v roce 1934 jako snaha regulovat pornografický materiál na internetu. V roce 1996 byl doplněn o části, které řeší odpovědnost poskytovatelů.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme