Rodiny pohřbily první dětské oběti masakru v newtownské škole

V americkém státě Connecticut začala smutná série pohřbů obětí školní střelby. Rodiny se rozloučily se dvěma prvňáčky, kteří patřili mezi dvacítku zabitých dětí. Celkem nepřežilo řádění útočníka Adama Lanzy v newtownské základní škole 26 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Fairfieldu lemovaly během pohřbu Noaha Poznera řady bílých balonků

Ulice Fairfieldu lemovaly během pohřbu Noaha Poznera řady bílých balonků | Zdroj: Reuters

První z pohřbů se konal poblíž Newtonu ve městě Fairfield, kde žil šestiletý Noah Pozner.

Svou účast rodině chlapce, který byl nejmladší obětí pátečního masakru, přišla vyjádřit více než stovka lidí, včetně guvernéra státu Connecticut Dana Malloye.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nálady americké veřejnosti po masakru v Newtonu popsal ve Stalo se dnes Igor Lukeš z Bostonské univerzity

Přímo v Newtonu se pak se několik set obyvatel rozloučilo s dalším šestiletým žákem tamní školy Jackem Pintem. Mezi účastníky pohřbu byla také řada jeho spolužáků, kteří na sobě měli oblečení s logem školy.

Američané po tragédii diskutují zejména o možnosti omezit zákonem dostupnost střelných zbraní. Na přetřes se dostala i otázka zhoubného vlivu videoher na mladé lidi.

„Lidé se jeden druhého ptají, jak je něco takového možné, odkud takové zlo pochází. Ovšem nikdo neví, jak za dané situace a v tomhle politickém systému opakování takové tragédie zabránit,“ popsal nálady v americké společnosti spolupracovník Radiožurnálu z Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Mezi Američany se opět rozhořela debata o kontrole zbraní

Podle prezidenta Baracka Obamy musí Amerika lépe chránit své děti. Na zádušní mši v Newtonu Obama slíbil, že jeho vláda udělá vše pro snížení míry násilí v zemi. Upozornil zároveň, že sebelepší zákon nemůže zcela zabránit podobným činům, což však nemůže být důvodem pro nečinnost.

Lukeš podotýká, že podobná ujištění se objevují po každé tragédii tohoto typu, ale mocná zbrojařská lobby nakonec vždy zvítězila a zvítězí i tentokrát.

„Téměř dvě třetiny americké veřejnosti podporují takzvané právo na držení zbraně, včetně zbraní útočných, které zjevně nemají co dělat se sebeobranou nebo lovem. A za téhle situace je v demokracii dokonce i pro prezidenta nemožné situaci nějak radikálně změnit, protože je to politicky neprůchodné a soudy by to nedovolily,“ připomněl Lukeš.


Zvětšit mapu

Jan Richter, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme