Rogozin zkritizoval Zemanovo rozhodnutí. Vyslání Čechů na Ukrajinu prý porušuje prohlášení NATO

„Oficiální vyslání vojáků prezidenta ČR na Ukrajinu do války s Ruskem je v přímém rozporu s prohlášením NATO o neúčasti v ozbrojeném konfliktu,“ napsal v českém překladu na svůj chráněný twitterový účet šéf kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Vyjádřil se tak k nástupu 103 českých občanů do ukrajinské armády, který ve středu schválil prezident Miloš Zeman.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2022-04-23t104204z_1_220512-105442_ind.JPG

Rogozin v minulosti na twitteru útočil i na majitele Tesly Elona Muska nebo amerického prezidenta Joe Bidena (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jako profilovou fotku na obou sociálních sítích zvolil symbol srpu a kladiva na rudém pozadí a ve shrnutí na twitteru heslo: „Náš lid nelze rozdrtit. Lze jej pouze proměnit ve střelný prach.“ Šéf Roskosmosu Rogozin na svém twitteru i telegramu pravidelně kritizuje země, které pomáhají Ukrajině ve válce s Ruskem. 

Jeho účet je soukromý, a tak je možné si zobrazovat obsah pouze po Rogozinově schválení. Kritiku Zemanova rozhodnutí sdílel redaktor České televize Michal Kubal. 

Rogozin se hněvá

23:38 – 11. 05. 2022

24 504

Rogozin v minulosti na twitteru útočil i na majitele Tesly Elona Muska nebo amerického prezidenta Joe Bidena, kterého nazval „pomalým a zkorumpovaným“. Ve stejném příspěvku politoval obyvatele západních zemí, kteří podle něj „cucají rusofobní bonbony“.

Na vyslání českých občanů na Ukrajinu reagoval také Vyšetřovací výbor Ruské federace. Výbor podrobně prověří informace o přípravě českých občanů k vojenské službě v ozbrojených silách na Ukrajině, oznámila ve čtvrtek agentura TASS.

„Vyšetřovací výbor to v rámci procesní prověrky komplexně prostuduje a právně vyhodnotí,“ uvedla kriminální ústředna. Procesní prověrka je jedním z vyšetřovacích úkonů v Rusku.

Zeman schválil nástup do ukrajinské armády 103 českým občanům. Rozhodnutí musí podepsat i Fiala

Číst článek

Češi na Ukrajině

Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou, případně musí požádat prezidenta republiky o výjimku. Premiér Petr Fiala (ODS) se na začátku března s prezidentem Milošem Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí.

Uvedl tehdy, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení.

Podle ministerstva obrany oficiální žádost o službu v ukrajinských ozbrojených silách podaly téměř čtyři stovky Čechů. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a vnitra je obrana zpracovala a předala k rozhodnutí Zemanovi.

Alžběta Indrová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme