Bangladéš pokračuje s přesunem Rohingů na ostrov. ‚Rozhodli se pro něj dobrovolně,‘ tvrdí vláda

Bangladéš v pondělí začal s přesunem další skupiny příslušníků rohingské menšiny z uprchlických táborů na odlehlý ostrov Thengar Čár. Ten vznikl teprve před 20 lety a před příchodem uprchlíků nebyl trvale obýván, uvádí agentura AP. Organizace na ochranu práv uprchlíků kritizují způsob přesunu a životní podmínky na ostrově. Podle bangladéšské vlády se ale Rohingové pro přemístění rozhodli dobrovolně.

Tento článek je více než rok starý.

Dháka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bangladéš v pondělí začal s přesunem další skupiny příslušníků rohingské menšiny z uprchlických táborů na odlehlý ostrov Thengar Čár

Bangladéš v pondělí začal s přesunem další skupiny příslušníků rohingské menšiny z uprchlických táborů na odlehlý ostrov Thengar Čár | Foto: Mohammad Ponir Hossain | Zdroj: Reuters

Ve druhé vlně má být na ostrov přesunuto na 1500 lidí. Na ostrov, který se nachází v Bengálském zálivu zhruba tři hodiny plavby od pevniny, dorazilo na začátku prosince v rámci první vlny přes 1600 uprchlíků. Úřady by chtěly odstěhovat na toto místo až 100 000 lidí.

Bangladéš začal s přesunem Rohingů na zaplavovaný ostrov. Čelí kvůli tomu kritice OSN

Číst článek

Podle vlády je přesídlení uprchlíků na Thengar Čár zcela dobrovolné. „(Uprchlíci) měli velký spěch, aby se tam dostali, protože jejich blízcí, kteří se již na Thengar Čáru nacházejí, jim řekli, že se jedná o krásné místo,“ uvedl agentuře AFP bangladéšský ministr zahraničí Abúl Kamál Abdul Momen.

Podle něj je na ostrově uprchlíkům „stokrát lépe“ než v táborech. „Ti, kteří se na něj dostali, ostrov zbožňují,“ uvedl.

„Zprávy od uprchlíků, podle kterých byly rodinám Rohingů nabídnuty peníze, aby odcestovaly na Thengar Čár, nebo se tak stalo pod pohrůžkami, vyvolávají pochybnosti ohledně celého přesunu,“ uvedl Saad Hammádí z organizace Amnesty International. Amnesty International spolu s dalšími organizacemi vyzvala bangladéšskou vládu, aby program přesunu uprchlíků zrušila.

‚V táborech není budoucnost‘

Část Rohingů se ale podle agentury AFP rozhodla vydat na ostrov dobrovolně. „Vzhledem k tomu, jak se k naší otázce staví mezinárodní společenství, nevidím v táborech žádnou budoucnost,“ uvedl agentuře AFP jeden z Rohingů, který se chystá odejít na ostrov.

‚Byli na moři a hladověli.‘ U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, dvacet lidí ale nepřežilo

Číst článek

Thengar Čár vznikl nahromaděním usazenin teprve před 20 lety. Nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně vystaven náporu bouří a záplav a byl proto považován za nevhodný pro trvalé obydlení.

Bangladéšské námořnictvo ale na ostrově vybudovalo protizáplavovou hráz, domy, nemocnice či mešity a podle úřadů tam nyní může žít až 100 000 lidí.

Organizace na ochranu uprchlíků a OSN v minulosti vyjádřily obavu, že silná bouře by mohla ohrozit životy obyvatel ostrovu. Bangladéšské úřady ale námitky proti přesunu odmítají.

Od srpna 2017 přišlo do Bangladéše ze sousední Barmy zhruba 750 000 uprchlíků z řad rohingské menšiny. Rohingové jsou muslimská menšina a v převážně buddhistické Barmy čelí dlouhodobé diskriminaci. V roce 2017 proti této menšině podnikla tažení barmská armáda. Podle vyšetřovatelů OSN mělo tažení rysy genocidy, což Barma popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme