Su Ťij postrádá morální zásady, komise pro Rohingy je jen kamufláž, prohlásil americký diplomat

Vlivný americký diplomat Bill Richardson rezignoval na svou funkci v mezinárodní komisi, kterou zřídila barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, aby radila při řešení rohingské uprchlické krize. Z barmského Arakanského státu uprchlo od srpna loňského roku podle odhadů OSN na 680 000 příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů poté, co tam barmská armáda zahájila proti Rohingům tažení.

Tento článek je více než rok starý.

Rangún (Aktualizováno: 16:25 25. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký diplomat Bill Richardson

Americký diplomat Bill Richardson | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Richardson prohlásil, že Su Ťij postrádá morální zásady. Mezinárodní komise, jejímž byl členem, je podle něj pouhou zástěrkou, která má pomoci zakrýt skutečný stav věcí.

„Hlavním důvodem mé rezignace je, že poradní komise je jen kamufláž,“ řekl někdejší americký velvyslanec při OSN Richardson agentuře Reuters a dodal, že nechce být součástí fanouškovského týmu (barmské) vlády“.

Lékaři bez hranic: během jednoho měsíce zemřelo až 13 000 Rohingů, šestina dětí uhořela

Číst článek

Richardson prohlásil, že se dostal s barmskou vůdkyní do sporu, když se členové komise v pondělí se Su Ťij setkali. Richardson na schůzce nadnesl případ dvou barmských novinářů pracujících pro agenturu Reuters, kteří jsou v Barmě souzeni za porušení státního tajemství, za což jim hrozí až 14 let vězení. Oba psali o tématu rohingských uprchlíků. K propuštění novinářů vyzvala Barmu již dříve Evropská unie, americký ministr zahraničí Rex Tillerson a další vysocí západní činitelé.

Richardson uvedl, že Su Ťij reagovala na jeho dotaz „vztekle“ a zdůraznila, že případ novinářů „není součástí práce poradní komise“. Hádka pak pokračovala i u večeře, řekl.

Odchod budí obavy

Bývalý člen vlády demokratického prezidenta Billa Clintona Richardson prý zná Su Ťij již od 80. let, má ji velmi rád a respektuje ji. „Neprojevila ale morální vůdcovské schopnosti ohledně otázky Rohingů a ohledně obvinění, která byla v této otázce vznesena. To mě mrzí,“ dodal.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová řekla, že Richardsonova demise a důvody jeho odchodu z mezinárodní komise „budí obavy“. Zároveň ale poznamenala, že Richardson vstoupil do komise jako soukromá osoba.

Barma nedovolí OSN vyšetřit údajné porušování lidských práv. Týkat se má Rohingů i zadržených novinářů

Číst článek

Ve středu odjela komise - již bez Richardsona - vůbec poprvé na návštěvu do Arakanského státu. OSN již dříve označila kampaň barmské armády proti Rohingům v tomto státě za etnickou čistku. Barmští vojáci jsou obviňováni, že při svých operacích proti Rohingům vraždili civilisty, dopouštěli se znásilnění, mučení, žhářství a rabování.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum a hovoří o nich jako o Bengálcích, tedy o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Richardson rovněž kritizoval šéfa zmíněné desetičlenné mezinárodní komise, kterým je thajský vicepremiér Surakiart Satchiratchaj. Podle Richardsona nemá tento politik skutečný zájem o vyřešení otázky bezpečnosti a občanství Rohingů a míru a stability Barmy. „Opakoval pořád dokola nebezpečná a nepravdivá tvrzení, že mezinárodní nevládní organizace zaměstnávají radikály a humanitární organizace poskytují podporu rohingským povstalcům,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme