Za vraždy Rohingů dostali šest až deset let, ve vězení ale barmští vojáci nebyli ani rok

Barmské úřady předčasně propustily z vězení sedm barmských vojáků, kteří byli v loňském roce odsouzeni k šesti až deseti letům vězení za masakr Rohingů ve vesnici Indin. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž příslušníci barmské armády strávili ve věznici necelý rok. Z převážně buddhistické Barmy kvůli armádním represím uprchlo od září 2017 do sousedního Bangladéše na 700 tisíc muslimských Rohingů.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypálená rohingská vesnice v Barmě | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Vojáci, kteří byli k trestům odnětí svobody odsouzeni loni v dubnu, z vězení vyšli loni v listopadu. Agentuře Reuters to řekli dva jejich spoluvězni. Informaci, podle níž odsouzení členové armády strávili v káznici jen pár měsíců, potvrdili agentuře Reuters také hlavní dozorce věznice ve městě Sistwei v Arakanském státě Win Nain a vysoký představitel vězeňské služby v metropoli Neipyijto.

511 dní od zatčení. Barma propustila vězněné novináře Reuters, kteří psali o Rohinzích

Číst článek

Barmská armáda loni sice nakonec přiznala, že vojáci vesničany zavraždili, podle agentur ale nepřipustila, že události ve vesnici Indin byly součástí mnohem širšího plánu etnické čistky, jak počínání armády v Arakanském státě na východě Barmy nazývá OSN.

Masakr zdokumentovali dva barmští novináři agentury Reuters Ťjo Sou U a Wa Lone, kteří byli rovněž v loňském roce odsouzeni k trestu vězení. Za porušení státního tajemství dostali sedm let, letos byli propuštěni v rámci prezidentské amnestie.

Zvláštní zpráva agentury Reuters byla přelomová v tom, že o násilí na Rohinzích poprvé promluvili jeho pachatelé. Reportérům agentury se podařilo získat fotografii deseti spoutaných mužů, jak jsou před masakrem na kolenou. Další fotografie zachycují jejich těla zalitá krví v jámě; jedno z nich je bez hlavy. Dva z nich ubili vesničané a osm zastřelily ozbrojené složky, řekli reportérům dva vesničané, kteří hromadný hrob hloubili.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Tažení armády v Arakanském státě spustil srpnový útok rohingských povstalců na stanoviště policie. Žádní jiní členové armády kromě zmíněných sedmi vojáků nebyli za násilnosti předvedeni před soud.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme