Rok 2010 přinesl a vzal...

Stručný přehled toho, co přinesl uplynulý Rok ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Glóbus | Foto: Fotobanka stock.xchng

V Dubaji otevřeli nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa. Měří 828 metrů a má 162 pater.

Zemětřesení o síle 7,2 Richterovy škály poničilo chudé Haiti - zemřelo 230 tisíc lidí, milion zůstal bez střechy nad hlavou

Írán začal v závodě v Natanzu obohacovat uran na 20 procent. Rada bezpečnosti schválila proti Teheránu další sankce.

Katolická církev čelila obviněním ze zneužívání dětí v Německu, Rakousku i v dalších zemích. Papež Benedikt XVI se omluvil obětem zneužívání v Irsku.

Jihokorejské armádě potopili válečnou loď Čchonan. Podle mezinárodních vyšetřovatelů to bylo severokorejské torpédo. V listopadu ostřelovala Severní Korea jihokorejský ostrov Jonpchjong.

Nepokoje v Kyrgyzstánu vedly k pádu vlády. Na jihu země vypukly ozbrojené střety mezi Kyrgyzy a Uzbeky. Země dostala novou ústavu i vládu.

Polorozbořená ulice | Foto: Pavel Polák

Prezidenti Ruska a Spojených států podepsali v Praze smlouvu o omezení počtu strategických útočných zbraní. Dohodu nakonec americký Senát ratifikoval, teď čeká na schválení v Rusku

Evropanům zkomplikovala život islandská sopka Eyafjallajökull. Popel v ovzduší zastavil letecký provoz na několik dní.

V Mexickém zálivu vybuchla ropná plošina společnosti BP. Z poškozeného vrtu na dně moře uniklo až 100 tisíc barelů ropy.

V Maďarsku se změnila vláda. Socialisty vystřídala pravicová konzervativní strana Fidesz a v parlamentu má pohodlnou většinu. Premiér Viktor Orbán musí hlavně lepit díry v maďarském rozpočtu.

Červnové volby na Slovensku vyhrál sociálně-demokratický Smer Róberta Fica. Premiérkou se ale stala Iveta Radičová z pravicové SDKÚ - vládu sestavila s dalšími třemi stranami.

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepisují novou odzbrojovací smlouvu START. | Foto: Tomáš Adamec

Francie zakázala nošení oděvů zahalujících celý obličej. V Belgii čeká stejný zákon na hlasování v senátu. Švýcarští občané odhlasovali v referendu zákaz stavby minaretů.

Pákistán zasáhly katastrofální záplavy. Zemřelo 2000 lidí. Celkem postihly skoro 20 milionů Pákistánců. Podle OSN to byla nejhorší katastrofa v moderních dějinách.

Z Iráku se stáhly bojové jednotky americké armády. Byly tam více než 7 let. V zemi zůstávají už jen výcvikové a podpůrné jednotky.

Po dvou letech se obnovily přímé izraelsko-palestinské rozhovory. Nevedly ale nikam - Izrael odmítal splnit palestinský požadavek a zastavit výstavbu v židovských osadách.

Severní Korea má budoucího vůdce. Kim Čong-ila nahradí jeho nejmladší syn Kim Čong-un. Získal místo v ústředním výboru vládnoucí strany a stal se generálem.

Odstraňování ekologické katastrofy v obci Kolontár v Maďarsku | Foto: Tomáš Adamec

V maďarském Kolontáru se protrhly hráze s jedovatým kalem z hliníkárny. Červené bahno zcela zničilo část vesnice a zaplavilo i další místa a hospodářskou půdu.

Nobelovu cenu míru získal vězněný čínský disident Liou Siao-po. Do Norska si ji nemohla přijet převzít ani jeho manželka - zůstala v domácím vězení.

Brazílie bude mít poprvé ženu v čele státu. Až ve druhém kole voleb zvítěžila pokračovatelka prezidenta Luly ze Strany pracujících Dilma Rouseffová.

ZPĚT NA ROK VE SVĚTĚ

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme