Rok 2016 byl v USA druhým nejteplejším za 122 let. Zvyšovaly se hlavně teploty na Aljašce

Loňský rok byl ve Spojených státech druhým nejteplejším v historii měření, tedy za 122 let. Dramaticky rostly především teploty na Aljašce. Americké státy zároveň zaznamenaly druhý největší počet přírodních katastrof s mimořádně vysokými škodami. Uvádí to pondělní výroční zpráva amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozonová díra (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Průměrná teplota v loňském roce dosáhla v USA 12,7 stupně Celsia, což o 1,8 stupně převyšuje průměr dvacátého století. Tepleji než loni bylo ve Spojených státech jen v roce 2012, kdy vědci spočítali průměrnou hodnotu na 12,9 stupně.

„Více horka v letních nocích, oteplování dále na severu a koncentrace přívalových dešťů v období dlouhého sucha, to jsou příznaky lidmi způsobeného globálního oteplování, které předvídali vědci," uvedl ke zprávě vedoucí klimatolog Národního úřadu pro oceány a ovzduší Deke Arndt.

Zvláště problematický může být podle něj fakt, že noční teploty byly loni na americkém území nejvyšší v historii, což vede například ke škodám na zemědělské úrodě či vyšším nákladům na klimatizaci.

Vůbec nejteplejší rok v historii zaznamenala Aljaška, kde průměrná teplota překonala dosud rekordní hodnotu z roku 2014 o více než půl stupně.

V USA došlo loni k patnácti přírodním pohromám, z nichž u každé přesáhla škoda miliardu dolarů, tedy v přepočtu asi 26 miliard korun. Patří mezi ně například povodně v Louisianě či Texasu, velká tornáda či úder hurikánu Matthew. Celkem ve všech patnácti případech zemřelo 138 lidí.

Americké statistiky jsou tradiční předzvěstí globální zprávy, kterou úřad vydá později v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme