Rok 2016 v Německu: snaha vypořádat se s napětím a hrozbou terorismu

Letošní rok nebyl pro Německo jednoduchý, muselo se vyrovnávat se společenským napětím i teroristickými útoky. Kromě toho, že vláda stojí před velkým úkolem integrovat a dostat na pracovní trh statisíce uprchlíků, musí občanům také zajistit pocit bezpečí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na zasedání vládního kabinetu, necelé dva dny po atentátu v Berlíně.

Angela Merkelová na zasedání vládního kabinetu, necelé dva dny po atentátu v Berlíně. | Zdroj: Reuters

Rok 2016 nezačalo Německo v klidné atmosféře. Události silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem německou společností otřásly. Viníky přitom byli hlavně kriminální cizinci ze severní Afriky, a také uprchlíci. Masivní krádeže, osahávání a znásilnění, to všechno záhy vytlačilo z veřejného povědomí euforické vzpomínky na scény z vlakových nádraží, na kterých Němci vítali uprchlíky potleskem. Nálada v zemi se změnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bilance Německa za rok 2016

„Teď jsou tady policisté, ale že bych se cítila bezpečně, to ne, nebudou tady přece pořád,“ řekl v lednu jedna z kolemjdoucích u kolínské katedrály. Německá kancléřka Angela Merkelová prosadila svou představu, jak urpchlickou krizi řešit - Evropská unie uzavírá v březnu dohodu s Tureckem. Cesta přes Egejské moře je tedy uzavřená. Počet uprchlíků, kteří přicházejí do Německa, výrazně klesá.

V červenci ale přichází další rána, první útok. Teprve 17letý Afghánec ve vlaku u Würzburku zaútočil sekyrou a noži na cestující. Týden poté následovaly události v Ansbachu.

Německo bude neúspěšné žadatele o azyl deportovat do Tuniska rychleji. Reaguje tak na berlínský útok

Číst článek

„Byl slyšet výbuch, hodně hlasitá detonace, bylo to cítit i na těle," řekl návštěvník hudebního festivalu v Ansbachu, kde se chtěl odpálit 27letý Syřan. Batoh s výbušninou explodoval před branou a útočník zemřel.

Německá vláda reaguje. V průběhu roku 2016 několikrát zpřísňuje azylové zákony, legislativně urychluje azylová řízení a deportaci těch uprchlíků, kteří nemají nárok na azyl - jedná se zejména o žadatele z Balkánu a dalších takzvaných bezpečných zemí.

Německá policie propustila bratry z Kosova podezřelé z plánování teroristického útoku

Číst článek

V říjnu policie odhaluje další potenciální nebezpečí, je jím Džaber al-Bakr, Syřan s kontakty na Islámský stát. Jörg Michaelis, prezident saského kriminálního úřadu, oznámil, že Al-Bakr měl už téměř hotovou sebevražednou vestu s výbušninami. Po zadržení se al-Bakr oběsil v cele. Ministr vnitra Thomas de Maiziere poté celý rok opakuje, že 100procentní bezpečnost neexistuje.

Poslední rána pro Německo se stala krátce před Vánoci, a to přímo v Berlíně. „Viděl jsem zraněné lidi, měli krev v obličeji, bylo to strašné. Bylo jasné, že něco není v pořádku. Záhy byla na místě policie, všude samé sirény,“ vypověděl očitý svědek berlínského útoku.
Islamista z Tuniska Anis Amri vjel kamionem na vánoční trh v centru Berlína a zabil dvanáct lidí, mezi nimi i jednu ženu z Česka. Rok 2016 vnesl do německé společnosti nový pocit. Terorismus je aktuální a přítomná hrozba.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme