Rok po ekologické katastrofě v Kolontáru se otevře vzpomínkový park

Před rokem se u maďarského města Kolontár protrhla hráz s téměř miliardou litrů jedovatého kalu. Maďarsko se s následky největší ekologické katastrofy v dějinách země potýká dodnes. Na počest obětí a jako připomínku škod dokončují dnes místě tragédie vzpomínkový park.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům poškozený záplavovou vlnou rudého bahna. Většina obyvatel obce Kolontár měla veliké štěstí, že byla v kritický moment v zaměstnání. | Foto: Tomáš Adamec

Ekumenická charita vybrala na účely vzpomínkového parku 240 miliónů forintů, tedy asi 24 miliónů českých korun. Vzpomínkový park bude vlastně naučná stezka po místech, která katastrofa nejvíce zasáhla.

Jak pro Radiožurnál řekl starosta obce Kolontár Károly Tilli, park bude sloužit jako memento s několika zastaveními, na kterých si mohou turisté i školáci uvědomit zodpovědnost člověka za jeho své životní prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

S informacemi přímo z místa se ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu hlásil budapešťský zpravodaj Gregor Martin Papucsek

Výročí připadá na 4. října. Před rokem se vyvalil na okolí téměř milión kubických metrů kalu, který na místě zabil devět lidí, desátá oběť zemřela v důsledku popálenin způsobených žíravinou o několik dní později. Kal také způsobil miliardové materiální ztráty - zaplavil 1300 hektarů orné půdy, desítky domů zavalil.

Dnes nejsou po katastrofě vidět ani stopy, všechno je čisté a na místě to vypadá, jako by se nic nestalo. Místní zde také postavili 25 nových domů.

Gregor Martin Papucsek, Marína Dvořáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme