Rok po předání moci zůstává hlavní starostí Iráčanů bezpečnost

Dnes je to přesně rok, co americká správa v Iráku předala moc Iráčanům. Za uplynulých dvanáct měsíců vznikla prozatímní vláda, která dovedla zemi do prvních svobodných voleb. Z nich vzešel dočasný parlament, jehož hlavním cílem je vypracovat novou iráckou ústavu. Země však stále čelí neustávající vlně útoků ze strany povstalců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ibráhím Džaafarí, George Bush | Zdroj: ČTK

Přední moci Iráčanům bylo před rokem o dva dny urychleno. Z bezpečnostních důvodů o tom věděli jen ti, kteří se předání zúčastnili.O dva dny později byl předán do irácké soudní moci svržený irácký prezident Saddám Husajn.

Za uplynulý rok se nepodařilo zastavit útoky iráckých ozbrojenců a teroristů ze zahraničí. Znásobil se ale boj proti nim a NATO pomáhá budovat iráckou armádu. Těžiště boje proti ozbrojencům postupně přebírají sami Iráčané.

Irácký premiér Ibrahim Džáfarí včera uvedl, že k nastolení bezpečnosti v jeho zemi by měly bohatě postačit dva roky. Jeho prohlášení ale ostře kontrastuje s výroky amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který v neděli připustil, že by mohlo trvat až dvanáct let, než se podaří povstalce v Iráku porazit.

Prezident George Bush dnes z televizních obrazovek v hlavním vysílacím čase osloví Američany, aby jim vysvětlil, že práci na demokratizaci a bezpečnosti Iráku je třeba dokončit. Podle poradců z Bílého domu hodlá Bush projevu ve Fort Bragg ve státě Severní Karolína využít k tomu, aby v detailech vysvětlil současnou strategii v Iráku.

Bush chce dokázat, že v Iráku bylo za posledních 12 měsíců dosaženo výrazného pokroku a že cíle stanovené pro Irák jsou realistické a v dohledné době dosažitelné. Mluvčí Bílého domu Scot McClellan k tomu řekl, že americký prezident nebude zakrývat, že v Iráku očekává ještě těžké boje a že tam jde o souboj o odhodlání zajistit konečné vítězství.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme