Rok po vypuknutí konfliktu o Jižní Osetii v oblasti opět roste napětí

Obyvatelé Gruzie a Jižní Osetie si připomínají rok od začátku konfliktu o separatistickou enklávu. V několikadenní válce, kterou o Osetii svedlo Rusko s Gruzií, zahynuly stovky lidí. Tisíce dalších přišly o domovy. Napětí v oblasti přitom znovu stoupá - obě strany se znovu navzájem obviňují z přestřelek a provokací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tank projíždí vesnicí v Jižní Osetii

tank projíždí vesnicí v Jižní Osetii | Foto: AFP

Události loňského srpna si připomenou lidé na obou stranách hranice jak v Gruzii, tak v Jižní Osetii. Mnozí z nich se přitom obávají, že se konflikt může znovu opakovat.

Moskva v posledních dnech několikrát varovala Tbilisi před údajnými provokacemi a vyslala do regionu, kde má tisíce vojáků, další posily.

Stejné varování, ovšem ve směru k Rusku, přišlo i z Gruzie. Ta trvá na tom, že Jižní Osetie a Abcházie, tedy obě sporné enklávy, jejichž nezávislost Rusko uznalo, jsou nadále součástí gruzínského území.

Loňská válka vypukla poté, co se Gruzie pokusila získat Jižní Osetii zpět s pomocí armády. Moskva na gruzínskou ofenzivu odpověděla vysláním svých vojsk. Gruzie střet prohrála, v návaznosti na to Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily nezávislost na Tbilisi. Tuto nezávislost ale uznaly pouze Rusko a Nikaragua.

Přečtěte si také:
Evropská unie vyzvala Gruzii a Jižní Osetii ke klidu
Evropští pozorovatelé zůstanou v Gruzii o rok déle
Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE
Rusko bude střežit hranice dvou gruzínských separatistických regionů
Kouchner: Rusko se stáhlo z Gruzie, dohodu o příměří ale dodrželo jen částečně
Ruský prezident slíbil stažení vojsk z Gruzie
Gruzie přeruší diplomatické vztahy s Ruskem
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost
Válčení v Gruzii skončilo, mír ale není
Rusko-gruzínský vojenský konflikt hoří plnou silou

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme