Role CIA v Afghánistánu je okrajová. Potvrzuje to i nedávný bombový útok

Vysoce postavený důstojník americké vojenské zpravodajské služby generál Michael Flynn podrobil ostré kritice působení amerických agentů v Afghánistánu. Plyne to z informací BBC, která tvrdí, že role agentů okrajová, a to navzdory faktu, že v zemi působí už osm let. Právě před osmi lety spojenci svrhli tehdy vládní hnutí Taliban.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CIA

CIA

Nevládní Středisko pro novou americkou bezpečnost zveřejnilo zprávu, v níž doporučuje Ústřední zpravodajské službě v Afghánistánu změnu metod. To vše necelý týden poté, co při sebevražedném útoku v Afghánistánu zahynulo sedm agentů CIA.

Útok se odehrál v noci ze středy na čtvrtek na americké předsunuté základně Chapman v afghánské provincii Chóst, u hranic s Pákistánem. Podle amerických médií zřejmě odpálil nálož dvojitý agent, údajně šestatřicetiletý jordánský lékař Humam Khalil Abu-Mulal Balawi, který pracoval pro CIA i Al-Káidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Role CIA v Afghánistánu očima komentátora Milana Slezáka.

Podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka ale stojí za pozornost, že ke zmíněnému útoku se přihlásil pákistánský a afghánský Taliban.

Jordánská zpravodajská služba zadržela Balawiho už před rokem. Stejně jako CIA s ním navázala spolupráci. V Afghánistánu údajně působil několik týdnů před útokem, měl tam hledat vůdce Al-Káidy, konkrétně jejího muže číslo dvě Ajmána Zavahrího. CIA se k těmto informacím zatím nevyjádřila.

Ústřední zpravodajská služba přišla při středečním útoku o čtyři agenty a tři jejich strážce, přičemž srovnatelnou ztrátu utrpěla v roce 1983 při atentátu na ambasádu Spojených států v libanonském Bejrútu. Tam tehdy zahynulo osm agentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Role CIA v Afghánistánu očima analytika a bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora.

Podle analytika a bývalého náčelníka české Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora je kamenem úrazu právě hledání lidských zdrojů v rámci CIA.

"Je to nejtěžší práce. Je zapotřebí hledat člověka, který má přístup k informacím nebo si jej s dopomocí získá. Navíc musí mít dostatečný důvod spolupracovat. V zemi jako je Afghánistán navíc existuje riziko, že pokud je infiltrátor prozrazen, hrozí mu zabití," řekl Šándor Rádiu Česko a dodal:

"Je možné, že CIA sáhla ke zmiňovanému agentovi z důvodu krize, jelikož jednoduše nikoho podobného nemohla najít."

Podle Šándora je tak kritika generála Flynna naprosto opodstatněná, nicméně CIA zřejmě doplácí na někdejší strategii bývalého šéfa zpravodajské služby, který soustředil v Afghánistánu spíše výzvědnou techniku a lidské zdroje odstavil na vedlejší kolej.

Milan Slezák, Helena Berková, Lukáš Vincourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme