Roli favoritů volebního superúterý v USA potvrdili Trump a Clintonová

Demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump potvrdili podle odhadů během takzvaného volebního superúterý role favoritů mezi uchazeči o křeslo v Bílém domě. Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoi, Trump zatím v sedmi státech unie. Volební klání uchazečů o stranickou nominaci se konalo ve 13 amerických státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Clintonová získala nominaci v sedmi státech a na Americké Samoe, Trump zatím v sedmi státech unie | Foto: Reuters

Podle odhadů výsledků získala bývalá první dáma a exministryně zahraničí Clintonová nominaci v Georgii, Virginii, Alabamě, Tennessee, Massachusetts, Arkansasu a Texasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roli favoritů volebního superúterý v USA potvrdili Trump a Clintonová. V Coloradu je zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Její soupeř z demokratického tábora Bernie Sanders zvítězil podle očekávání v primárkách ve svém domovském státě Vermontu a na seznam nominací si připsal i ty z Oklahomy, Minnesoty a Colorada.

Clintonová v úterním hlasování zatím získala 457 delegátů z 865 možných, Sanders 286. Ve většině států bylo už sečteno přes 90 procent hlasů.

„Po celé zemi dnes demokraté hlasovali pro to, abychom strhli zdi a společně byli velicí,“ uvedla Clintonová na shromáždění na Floridě. „Amerika je silná, pokud jsme silní všichni,“ dodala.

Už před volebním superúterým získala Clintonová nominace v Iowě, Nevadě a Jižní Karolíně, Sanders v New Hampshiru. Bývalá první dáma tak má po dnešku nominace z deseti států a vermontský senátor z pěti států.

Clintonová během shromáždění na Floridě mluvila o boření zdí | Foto: Reuters

V republikánském táboře podle odhadů CNN zvítězil v Georgii, Vermontu, Virginii, Alabamě, Arkansasu, Massachusetts a Tennessee Donald Trump.

Přehrát

00:00 / 00:00

Američtí demokraté a republikáni bilancují výsledky ‚superúterý‘. Vyhráli Clintonová a Trump. Výsledky komentuje amerikanista Jakub Lepš

Miliardář během tiskové konference na Floridě prohlásil, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě. Sám sebe označil za sjednotitele, který vždy říkal a bude říkat pravdu.

Senátor Ted Cruz získal podle očekávání republikánskou nominaci ve svém domovském Texasu. Voliče o svých přednostech přesvědčil také v Oklahomě a na Aljašce. Svou vůbec první nominaci získal na volebním shromáždění v Minnesotě floridský senátor Marco Rubio.

Trump má po úterním hlasování na svém kontě zatím 192 delegátů z 595 možných, Cruz 132, Rubio 66, ohijský guvernér John Kasich 19 a neurochirurg Ben Carson tři delegáty. S výjimkou Aljašky i v republikánském hlasování bylo už sečteno přes 90 procent odevzdaných hlasů.

Trump na Floridě prohlásil, že se těší na souboj s Hillary Clintonovou o křeslo v Bílém domě | Foto: Reuters

Cruz poblahopřál Trumpovi k vítězství, zároveň ale vyzval republikány, kteří zatím nezískali žádnou nominaci, aby se své kandidatury vzdali a proti Trumpovi se spojili. Pokud zůstanou rozdělení, umožní Trumpovi cestu k nominaci, což Cruz označil za „totální katastrofu“ pro republikánskou stranu.

"Amerika by neměla mít prezidenta, za jehož slova byste se styděli, kdyby je vaše děti opakovaly," dodal texaský senátor.

Trump v dřívějších volebních kláních získal nominace už ve třech ze čtyř států unie: New Hampshiru, Jižní Karolíně a Nevadě. V Iowě zvítězil Ted Cruz.

Republikáni dnes hlasují rovněž ve státech Colorado a Wyoming, o kandidátech se tam ale rozhodne až později.

V dnešních primárkách a volebních shromážděních se hraje o 595 delegátů mezi republikány a o 865 mezi demokraty. Aby získal demokratický kandidát nominaci, potřebuje celkem 2383 delegátů, republikánovi stačí získat 1237.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru