Romney už má dost hlasů pro nominaci na prezidenta za republikány

Americký republikán Mitt Romney vyhrál primárky v Texasu. Bývalý guvernér státu Massachusetts zvítězil v primárkách v Texasu. Získal tak dostatečný počet delegátů pro srpnový nominační sjezd strany. Potřeboval nejméně 1144 delegátů, a ty v tuto chvíli má.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney | Zdroj: Reuters

Vítezství Mitta Romneyho v Texasu není velkým překvapením.

Potvrzuje se spíše to, co je již několik týdnů jasné: Mitt Romey nemá v republikánské straně jiného, dostatečně silného rivala, který by jeho potvrzení v roli oficiálního kandidáta mohl ještě ohrozit.

Oficiálně to však ještě musí potvrdit srpnový sjezd strany na Floridě, což se nyní jeví jako sice nutná, ale přeci jenom již jen formalita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka přibližuje Romneyho vítězství v Texasu

Mluví se o něm jako o umírněném kandidátovi republikánské strany. Mitt Romney je méně konzervativní, než byli jeho soupeři, ať už se to týká postoje ke sňatkům homosexuálů či ekonomických otázek.

V době, kdy byl Mitt Romey guvernérem státu Massachusetts, zavedl tento stát povinné všeobecné zdravotní pojištění. Tento krok konzervativní republikáni Romneymu vytýkají, i když on tvrdí, že tento postup je záležitostí státu nikoli federální vlády, která by něco podobného chtěla zavést v celé Americe.

Na druhou stranu právě tyto Romneyho umírněné názory přinášejí podporu nezávislých voličů. V tom právě spočívá podle zahraničního zpravodaje ČRo ve Spojených státech Víta Pohanky síla Mitta Romneyho.

„Musím říct, že mi nejvíce utkvěly v paměti jeho slabiny: on se sice snaží – a musí se snažit – působit jako člověk, který rozumí problémům prostých lidí, dělníků, nižších úředníků a podobně, ale on sám je přeci jenom velmi bohatý člověk a na těch setkáních, kde jsem ho viděl, působil tak trochu nepřirozeně,“ popisuje svůj dojem z republikánského kandidáta Vít Pohanka a pokračuje:

„Neprojevoval tak úplně schopnost mluvit lidem z duše, působil trošku vykalkulovaně. To neříkám jenom já, to říkají i komentátoři.“

V každém případě je však nejsilnějším kandidátem, kterého dokázala republikánská strana vygenerovat.

Mormonské vyznání Mitta Romneyho mu může zřejmě ubrat sympatie některých konzervativních křesťanských voličů, kteří se na příslušníky mormonské víry dívají stále s nedůvěrou. Nicméně Vít Pohanka se nedomnívá, že mormonská víra bude rozhodujícím faktorem, podle něho se budou volitelé rozhodovat.

Vyrovnaný souboj s prezidentem Obamou

„Barack Obama před čtyřmi lety vzbudil naděje voličů, mluvil o tom, jak se všechno zlepší a jak sjednotí zemi,“ říká dnes Mitt Romney, nekorunovaný kandidát republikánské strany na prezidenta s tím, že Barack Obama zoufale zklamal.

Ačkoli musí jeho nominaci potvrdit ještě sjezd dtrany, po vítězství v Texasu dává Mitt Romney najevo, že už nepotřebuje útočit na jiné republikánské vyzyvatele, ale soustřeďuje se na souboj s prezidentem Obamou.

Odhady souboje se současným americkým prezidentem Barackem Obamou jsou v tuto chvíli velmi těsné. Barack Obama má nicméně velkou výhodu v tom, že by podle průzkumů vyhrál v lidnatějších státech, které mají nejvíce hlasů ve sboru volitelů.

Na procenta hlasů je tento souboj tedy sice hodně vyrovnaný, nicméně když se souboj rozpočítá na hlasy volitelů, vede zatím docela výrazně Barack Obama.

Vít Pohanka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme