Romové na Slovensku přešli od rabování k demonstracím

Slovenská vláda navrhuje změny sociálních opatření na pomoc Romům. Chce bojovat proti lichvě mezi nimi a hlavně více motivovat tuto menšinu k hledání zaměstnání. Nepokoje nicméně stále pokračují. Stovky Romů demonstrovaly na východním, středním, ale i západním Slovensku. Policie posílená vojskem pokusy o další rabování pacifikuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrující Romové

demonstrující Romové | Foto: Dan Krzywoň

Přes veškerá bezpečnostní opatření se Romové pokusili vyrabovat dva obchody v okolí Revúce. U mnohých z nich nezlomila odhodlání krást ani opatření, připomínající místy válečný stav. Několik desítek osob už bylo obviněno z výtržnictví a loupeže.

V osadách, kde sociální napětí nepolevuje, se objevili romští aktivisté. Přesvědčují lidi, aby vyčkali na všechny kroky vlády a od násilností a protestů upustili. Na náměstí ve slovenské Rimavské Sobotě se přesto sešlo přibližně 250 Romů. Náměstí hlídalo zhruba 20 policistů.

Romové demonstrovali také v Humenném, Čaklově, Moldavě nad Bodvou či v Revúci. Kromě policistů na Romy dohlíželi také vojáci, které vláda povolala v úterý. Protesty se dnes rozšířily z východního a středního Slovenska i na západ země. V Novém Mestě nad Váhom se shromáždila asi stovka Romů.

Nepokoje propukly už před 12 dny, kdy se poprvé několik desítek Romů v Levoči rozhodlo vyrabovat tamní supermarket. Koncem minulého týdne následovaly podobné akce v Čierné nad Tisou a Drahňově a v sobotu také v Trhovišti nedaleko města Michalovce. V Trebišově se demonstrující Romové střetli s policií.

Část romské komunity se rozhodla plenit obchody poté, co stát snížil sociální dávky. V nižší podobě je ale vyplatí až příští měsíc, a tak se objevily názory, že za nepokoji stojí lichváři, kteří Romům půjčují za vysoké úroky a obávají se, že jejich zisky kvůli restrikcím prudce klesnou.

Vláda se dnes zavázala, že bude bojovat proti lichvě mezi Romy a hlavně více motivovat tuto menšinu k hledání zaměstnání. Navrhuje totiž zvýšení příplatku za veřejně prospěšnou práci ze stávajících 1000 na 1500 korun. Jako preventivní opatření mohlo sloužit vyplácení sociálních dávek týdně, namísto měsíčně. Vláda navrhuje také vyplácení části sociálních dávek v naturáliích.

Kabinet chce zvýšit také příspěvky pro organizátory veřejných prací, dlouhodobě nezaměstnaným chce poskytovat rekvalifikační kurzy. Zvýšení by se mělo podle vlády do budoucna týkat také firem, které nabízejí praxe absolventům škol, i těm studentům, kteří po ukončení školy na praxi nastoupí.

Některé romské organizace z České republiky nevylučují, že určitá část slovenských Romů by se mohla přistěhovat za příbuznými do Česka. Nijak by si ale nepolepšili. K tomu, aby u nás mohli zažádat o sociální dávky, by totiž nejdřív museli splnit důležitou podmínku - dostat povolení k trvalému pobytu.

Ministr vnitra Stanislav Gross včera přesto vydal pokyny pohraniční policii, aby v případě přílivu lidí ze Slovenska ihned informovala ministerstvo. Vydaná opatření by je měla zbrzdit. Policisté tak mohou požadovat doklad o zdravotním pojištění, prokázání minimální hotovosti nebo pozvání k pobytu v České republice.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme