DeSantis končí prezidentskou kampaň. Guvernér Floridy vyjádřil podporu Trumpovi

Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis, který byl před rokem považován za hlavního vyzyvatele exprezidenta Donalda Trumpa, v neděli odstoupil z boje o nominaci Republikánské strany do listopadových prezidentských voleb. Rozhodnutí oznámil ve videu publikovaném na sociální síti X. Tak jako další neúspěšní kandidáti i DeSantis podpořil kampaň Trumpa.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 22:22 21. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Floridský guvernér DeSantis končí prezidentskou kampaň

Floridský guvernér DeSantis končí prezidentskou kampaň | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Oznámení přišlo dva dny před primárkami ve státě New Hampshire, které jsou druhou zastávkou nominačního procesu republikánů.

Při pondělním úvodním klání v Iowě DeSantis za Trumpem zaostal o 30 procentních bodů, jakkoli jeho kampaň podle komentátorů prakticky veškeré naděje vkládala do dobrého výsledku ve středozápadním státě. V New Hampshire by podle průzkumů skončil až třetí se ziskem méně než desetiny hlasů.

„Nemohu chtít po našich podporovatelích, aby poskytovali svůj čas a věnovali své prostředky, když nemáme jasnou cestu k vítězství. A proto přerušuji svou kampaň,“ řekl floridský guvernér ve videu.

Podle deníku The New York Times se tím završila „spektakulární imploze“ kandidáta, který byl kdysi považován za člověka s nejlepší šancí sesadit Trumpa z čela republikánského tábora.

Jako bývalý voják a guvernér prosazující priority konzervativců v jednom z nejlidnatějších států USA se na papíře jevil jako ideální kandidát. Průzkumy ze začátku loňského roku mu přisuzovaly preference na úrovni Trumpa a DeSantis také do kampaně vstupoval s desítkami milionů dolarů.

Šance pro Trumpa

Tyto výhody ovšem nepřežily střet s realitou politického vývoje, uvádí agentura AP. Trumpovy preference mezi republikány začaly stoupat poté, co se stal prvním obžalovaným exprezidentem v dějinách Spojených států.

DeSantisovi pak nevyšlo netradiční oznámení kandidatury na síti X a během kampaně, v níž se vůči hlavnímu favoritovi příliš nevymezoval, jeho podpora jen klesala.

‚Mučedník‘ Trump chce republikánskou nominaci na prezidenta. V popularitě mu nepřekáží ani žaloby

Číst článek

Republikánské primárky se tak zužují na souboj exprezidenta Trumpa a bývalé guvernérky Jižní Karolíny Nikki Haleyové, jejíž podpora je v poslední době na vzestupu.

Jasným favoritem na zisk stranické nominace nicméně zůstává několikanásobně obžalovaná bývalá hlava státu, podle posledních průzkumů ji preferuje přes 60 procent republikánských voličů.

„Zdá se mi jasné, že většina účastníků republikánských primárek chce dát Donaldu Trumpovi další šanci,“ říká ve videu DeSantis.

Dodal, že Trump má i jeho podporu, protože „se nemůžeme vrátit ke staré republikánské gardě“.

Exprezidenta po odstoupení z kampaně podpořili také guvernér Severní Dakoty Doug Burgum, podnikatel Vivek Ramaswamy a tento víkend také senátor Tim Scott.

New Hampshire rozhodne

Haleyová na zprávu bezprostředně reagovala při mítinku s voliči, na němž ji doprovázel guvernér New Hampshire Chris Sununu.

„Tak nám zůstává jeden chlap a jedna dáma," řekla. „Celé je to o tom, co chcete. Chcete zase to samé, nebo chcete něco nového?“ pokračovala.

„New Hampshire to opravdu celé rozhodne,“ komentoval vývoj hlavní politický analytik veřejnoprávního rozhlasu NPR Domenico Montanaro.

„Skoro všichni ve straně vidí Trumpa jako pravděpodobného nominanta... Jestli Halyeová nedokáže vyhrát a změnit narativ, je po všem,“ napsal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme