Ronald Regan možná bude mít pomník ve Varšavě

Ve Varšavě možná budou mít jeden z prvních pomníků amerického prezidenta Ronalda Reagana na světě. Usiluje o poslanec za vládní stranu Občanská platforma Janusz Dorosiewicz. Ne všichni jsou ale tímto nápadem nadšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palác kultury a vědy | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Když se politik chce mermomocí zviditelnit, ale došla mu veškerá inspirace, navrhne stavbu pomníku. Snad doufá, že i jemu jednou postaví sochu, bustu nebo po něm město pojmenuje alespoň nějakou uličku. Toto přejmenovávání má i své klady. Cizincům umožňuje snadnou orientaci v prakticky každém polském městě.

Jedna z hlavních ulic či centrálních náměstí nese totiž nejčastěji jméno papeže Jana Pawla II, kardinála Wyszyńského nebo maršálka Pilsudského, tedy velkých osobností polských dějin. Každá obec usiluje o pomník Jana Pavla II.. Katolická církev ale nabádá k umírněnosti. Dokonce vznikl výbor, který má stavbu pomníků zesnulému papeži regulovat, aby nebylo přepomníkováno.

Poslanci ale chtějí dál stavět pomníky a hledají pro ně vhodné osoby. Poslanec Dorosiewicz navrhuje vztyčit sochu amerického prezidenta Ronalda Reagana před velvyslanectvím Spojených států. Tyto plány ale předčí odvážný nápad skupiny Američanů polského původu, kteří chtějí na břehu řeky Visly postavit věrnou kopii Sochy svobody, v ceně 50 milionů dolarů.

Socha má být výrazem americko-polského přátelství. Stometrový kolos má svou výškou konkurovat známému Paláci vědy a kultury, který je pro změnu dárkem sovětského lidu. Tuto varšavskou dominantu by někteří poslanci chtěli zbořit, jiní ji považují za neodmyslitelnou součást panoramatu hlavního města.

Mezinárodní skandál svého času vyvolalo pojmenování jednoho z kruhových objezdů po čečenském prezidentovi Džocharu Dudajevovi. Proti tomu protestovala Moskva. Zanedlouho se asi bude bouřit Peking, protože další z křižovatek má nést název Svobodného Tibetu. Oč menší fantazii mají newyorští radní, kteří zůstávají u nudného číslování ulic.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme