Ronkran, xikunahiti či běh s polenem. V Brazílii se konají hry původních obyvatel

Dvě tisícovky sportovců z 24 zemí se sjely do brazilského města Palmas, kde se konají historicky první Světové indiánské sportovní hry, tedy přesněji řečeno sportovní hry původního obyvatelstva. Soutěží se třeba v plavání nebo ve střelbě lukem, ale i v řadě pro Evropana prakticky neznámých sportů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světové indiánské sportovní hry v brazilském Palmas | Zdroj: Reuters

V hlavním městě brazilského státu Tocantins se soutěží třeba v ronkranu, což je jakýsi hokej s kokosem.

Dále je na programu klání v tradičním indiánském sportu xikunahiti, který je pro změnu zase blízký fotbalu. Hlavičkuje se při něm s míčem, který indiáni vyrábějí z mízy mangovníku.

Účastníci změří své síly také třeba při běhu lesem, při plavání v řece nebo při štafetovém běhu zvaném akô.

Při sportech se ukazují nejrůznější kultury a rituály. Třeba při hře jawari, což je házení šipek na soupeře, se začíná nabídkou jídla a pití soupeři. Spousta soutěžících má pak nejrůznější čelenky, malování na obličeji a běhá se v tradičním oblečení.

Na hry přijeli soutěžit původní obyvatelé celkem z 24 zemí, a tak není divu, že někteří z nich působí v Brazílii trochu exoticky.

Rozruch vzbudila třeba jedna účastnice s blond vlasy, která přijela z Finska. Jedná se o příslušnici etnika Sámů, kteří žijí v Laponsku.

Ne všem se pořádání světových hry původního obyvatelstva líbí. Brazilští indiáni namítali, že peníze, které stojí pořádání akce, by se daly použít na konkrétní pomoc původnímu obyvatelstvu. Dav dokonce bučel na prezidentku, která přišla na zahájení.

Celkové hodnocení však, zdá se, bude spíš kladné. Jasněji bude po neděli, kdy hry končí.

Světové indiánské sportovní hry v brazilském Palmas | Foto: Reuters

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme