Útoky drony snížily těžbu ropy v Saúdské Arábii o polovinu. Spojené státy si připravují rezervy

Sobotní útoky na dvě ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie snížily produkci ropy o 5,7 milionů barelů denně. Informaci potvrdil ministr energetiky, princ Abdalazíz bin Salmán, uvedla agentura Reuters. Snížení odpovídá asi polovině denní těžby země a více než pěti procentům globálních dodávek ropy. USA oznámily, že jsou připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv. Z incidentu obvinily Írán, který to odmítl.

Rijád (Aktualizováno: 10:54 15. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár a kouř nad ropným zařízením Abkajk | Zdroj: Reuters

„Taková zbytečná obvinění jsou bezvýznamná a nepochopitelná, jsou nesmyslná,“ řekl v neděli podle agentury Reuters mluvčí teheránského ministerstva zahraničí Abbás Musáví.

Největší ropné pole světa zasáhl požár. K útoku z dronu se přihlásili povstalečtí Húsíové

Číst článek

Velitel letectva íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízáde prohlásil, že americké základny a letadlové lodi v regionu až do vzdálenosti 2000 kilometrů jsou v dosahu íránských raket.

Írán je vždy připraven na „plnohodnotnou“ válku, citovala polooficiální íránská agentura Tasním Hádžízádeho, který nicméně výslovně nezmínil ve svém prohlášení útoky na zařízení společnosti Saudi Aramco.

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je podle ministerstva vnitra zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Největším vývozce ropy

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy a útoky zasáhly jedny z nejdůležitějších míst jejího ropného průmyslu.

Abkajk ve východní provincii je největší ropné pole na světě a je zde také obří závod na snížení obsahu síry v ropě, ze kterého se tato ropa posílá do vývozních terminálů, včetně největšího exportního přístavu pro ropu na světě Ras Tanura.

Výpadek chce království vykrýt čerpáním z ropných zásob společnosti Saudi Aramco. Kromě těžby ropy útoky podle ministra Abdalazíze bin Salmána omezily také těžbu plynu. Jeho produkce se snížila asi o dvě miliardy krychlových stop denně (56,6 milionu krychlových metrů).

Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amín Násir uvedl, že detailní informace o rozsahu škod budou známy do 48 hodin. Oběti si podle něj útoky z dronů ani následné požáry nevyžádaly.

Americké ministerstvo energetiky v neděli oznámilo, že Spojené státy jsou připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv, pokud to bude potřeba.

Saúdskoarabská ropa

Loni Saúdská Arábie vytěžila v průměru 10,3 milionu barelů denně, z toho tři čtvrtiny byly určeny na vývoz. Aramco je největší ropnou firmou na světě a připravuje se na primární nabídku akcií.

Podle mluvčí úřadu Shaylyn Hynesové je ministr Rick Perry ochoten uvolnit ropu z rezerv, aby „vyvážil jakékoli problémy na ropném trhu, které by vznikly jako následek této agrese“.

Perry chce případnou „kolektivní globální akci“ koordinovat s Mezinárodní agenturou pro energii. Instituce, která sídlí v Paříži, už dříve uvedla, že se vážnějšího dopadu na globální trh neobává.

Ropný trh je podle ní nyní dobře nasycen dostatečnými komerčními zásobami.

Konflikt vlády a Húsíů

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.

Útoky povstalců na cíle v Saudské Arábii v posledních měsících nabírají na intenzitě, koalice v reakci na to míří na vojenské cíle povstalců v Jemenu, především v okolí hlavního města Saná, které je pod jejich kontrolou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme