Ropa z tankeru Exxon Valdez mizí pomalu

Aljašské pláže jsou stále zamořené zbytky ropy z tankeru Exxon Valdez. Příčinou je podle nové studie nedostatek živin a kyslíku ve spodních vrstvách pláží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláže Aljašky jsou stále zamořené

Pláže Aljašky jsou stále zamořené | Foto: Temple University, Michel Boufadel

Havárie tankeru Exxon Valdez se považuje za jednu z nejhorších ekologických katastrof zaviněných lidmi. V roce 1989 v aljašském Zálivu prince Williama z plně naloženého tankeru uniklo do moře víc než 11 milionů galonů ropy, která zamořila asi 2000 km pobřeží, poškodila ekosystém a zruinovala místní rybářský průmysl. Během prvních 5 let po havárii zmizelo asi 70 % ropy a tehdejší výpočty ukazovaly, že její biodegradace bude pokračovat. Předpokládalo se, že díky mikroorganismům, které dovedou ropné látky rozkládat, se záliv během několika dalších let zbaví prakticky veškerých stop po havárii.

Nové studie ale ukazují, že tyto naděje byly liché. Víc než 20 let po havárii zbývá na plážích aljašského pobřeží asi 20 000 galonů ropy, která pochází z havárie tankeru Exxon Valdez. Příčiny tohoto jevu poslední tři roky zkoumají odborníci z Temple University, kteří zjistili, že biodegradace ropy se v posledních letech citelně zpomalila. Důvodem je struktura pláží, která se skládá ze dvou vrstev.

Odborníci z Temple University zjistili, že biodegradace ropy se v posledních letech citelně zpomalila | Foto: Temple University, Michel Boufadel

Pod propustnou svrchní vrstvou leží kompaktní vrstva málo propustných sedimentů, které jsou chudé na kyslík i živiny. Mikroorganismy, které ropu rozkládají za aerobních podmínek, tyto podmínky "brzdí v práci". Biodegradace ropy za anaerobních podmínek je sice možná, ale probíhá daleko pomaleji. Vědci se proto snaží vymyslet, jak do spodních vrstev pláží dodat víc kyslíku a urychlit tím biodegradaci zbytků nákladu ropy z Exxon Valdez.

Zdroj: Nature News, Temple University

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme