Ropná havárie spěje ke konci. BP umrtví poškozený vrt

Ropná havárie v Mexickém zálivu zřejmě spěje ke konci. Právě dnes má začít společnost BP s umrtvováním poškozeného vrtu, ze kterého vytekly do moře stovky milionů litrů ropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna v čínském Dalianu

Ropná skvrna v čínském Dalianu | Foto: Greenpeace

Zaměstnanci BP museli odložit důležitý zkušební test. Zjistili únik kapaliny z hydraulického zařízení, které má být při pumpování speciálního bahna a později betonu klíčové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Pohanka mluvil v Ranním Radiožurnálu o umrtvování vrtu v Mexickém zálivu

I přes komplikace ale dnes začne první fáze operace, která bude podle očekávání trvat 33 až 61 hodin.

Během nich se má vrt naplnit speciálním bahnem. Pak by mělo být všechno připravené pro jeho definitivní ucpání. Podle upřesněných odhadů vládních odborníků uniklo do Mexického zálivu od dubna asi 800 milionů litrů ropy.

To je víc než při havárii tankeru Exxon Vladez v roce 1989. Ale velká část uniklé ropy se tentokrát rozkládá přirozenou cestou a následky nemusejí proto být v konečném důsledku tak vážné.

Vít Pohanka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme