Ropná skvrna v Mexickém zálivu ještě nedosáhla pobřeží

Ropná skvrna v Mexickém zálivu navzdory předpovědím ještě nedosáhla amerických břehů. Americký prezident Barack Obama je ale i tak přesvědčen o tom, že ropa unikající z vrtu britské společnosti British Petroleum může způsobit nejhorší ekologickou katastrofu v amerických dějinách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná skvrna na mořské hladině

ropná skvrna na mořské hladině | Zdroj: ČTK

„Pobřeží Louisiany a okolních států je jedním z druhově nejbohatších ekosystémů na světě,“ prohlásil Obama s tím, že firma BP, která je odpovědná za únik ropy, bude muset zaplatit konečný účet. Ta se odpovědnosti nebrání a vzkazuje, že zaplatí všechny škody a náklady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem ropné skvrny na hladině Mexického zálivu mluvil na Rádiu Česko zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka

„Ropná skvrna naštěstí postupuje pomaleji, než se předpokládalo. Je to samozřejmě také kvůli obrovskému úsilí stovek lodí a desetitisíců lidí, kteří pomáhají na mořské hladině rozprašovat chemikálie, které usnadňují rozložení ropy v mořské vodě. Zároveň se stále pokládají bariéry, které by měly rozsah zamoření omezit,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu ve Spjených státech amerických Vít Pohanka a pokračuje:

„Mnohem důležitější než lidské úsilí je jsou ale přírodní faktory. Především se vyčasilo a to pomáhá v úsilí o zvládnutí skvrny. Vítr již nežene ropnou skvrnu přímo k pobřeží.“

„Další ropa ale z vrtu stále uniká a bude proto velmi důležité, jak rychle se onen únik podaří zvládnout. To bude pravděpodobně trvat několik týdnů a možná i měsíců. Pracovníci BP chtějí vyhloubit další vrt, kterým by ropu odčerpávali, uvažuje se i o betonovém příklopu,“ uvádí Pohanka.

Na americkou politickou scénu má katastrofa dalekosáhlý vliv. Kalifornský guvernér Arnold Schwarzeneger se při pohledu na ropnou skvrnu rozhodl, že podobné riziko nebudou obyvatelé Kalifornie podstupovat a rozhodl, že Kalifornie nabude nadále u svého pobřeží podporovat další vrty.

„Jedná se u něj o zásadní obrat. Doposud říkal, že by se Spojené státy měly spoléhat na vlastní zdroje ropy. Experti sice ihned namítli, že u pobřeží Kalifornie se těží v mnohem menších hloubkách než v Mexickém zálivu a podmínky jsou tam úplně jiné. Ukazuje to ale, že pro politiky bude nyní podpora a povolování těžby na americkém pobřeží mnohem těžší,“ dodává Vít Pohanka.

Vít Pohanka, Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme