Ropní giganti se obviňují z úniku ropy v Mexickém zálivu

Naftařské společnosti se vzájemně obviňují kvůli úniku ropy v Mexickém zálivu. Představitelé společností British Petroleum Transocean a Halliburton vysvětlovali v americkém Senátu, jak mohlo k havárii na ropném vrtu vůbec dojít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna zasáhla pobřeží Spojených států

Ropná skvrna zasáhla pobřeží Spojených států | Zdroj: ČTK

British Petroleum viní společnost Transocean se sídlem ve Švýcarsku. Ta provozovala vrtnou věž, kterou měla BP pronajatou a na které došlo v dubnu k výbuchu.

Transocean pro změnu viní třetí společnost Halliburton, kterou si BP najala, že dostatečně vrt nezajistila. Proto prý z vrtu začala unikat ropa, která teď ohrožuje pobřeží několika amerických států.

Debata v Senátu sice byla hlavně technická. Je z ní ale zřejmé, že ani jedna ze zmíněných firem nechce zůstat s příslovečným Černým Petrem v ruce, jako společnost zodpovědná za hrozící ekologickou katastrofu.

Přijetí viny totiž bude podle všeho znamenat povinnost platit odškodnění přinejmenším v řádu miliard dolarů.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme