Ropný magnát Chodorkovskij zatčen na letišti

Ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij čelí obvinění ze 6 trestných činů včetně daňových úniků a podvodu. Generálního ředitele ropné společnosti Jukos zadržela zpravodajská služba FSB dnes na letišti v Novosibirsku. Podle mluvčího Jukosu vyšetřovatelé Chodorkovského donutili, aby se vrátil do Moskvy, kde je nyní vyslýchán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudé náměstí | Foto: All-moscow.ru

Podle představitelů ruských demokratických sil a mnohých poslanců má stíhání šéfů a akcionářů Jukosu politický podtext. Chodorkovskij se totiž netajil tím, že financuje stranu Jabloko a v Rusku se blíží parlamentní volby. Kremlu se údajně nelíbí ani velká moc Jukosu, který po sloučení s firmou Sipněft vytvořil ropný gigant.

Na letišti v Novosibirsku při mezipřistání letadla předvedla FSB zásah jako z filmu - s vozy na letištní ploše a výkřiky "Zbraně na zem, nebo budeme střílet!" Přitom zadržený šéf Jukosu několik týdnů veřejně prohlašoval, že je připraven k jakýmkoli výslechům. Důvody Chodorkovského zatčení - tedy podezření z daňových úniků a krádeží státního majetku - jeho advokát dnes znovu odmítl.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme