Ropný vrt společnosti BP v Mexickém zálivu je ucpaný

Po pěti měsících Společnost BP ucpala vrt v Mexickém zálivu. Nejhorší únik ropy v dějinách Spojených států je u konce. Oznámily to americké úřady.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná skvrna v čínském Dalianu

Ropná skvrna v čínském Dalianu | Foto: Greenpeace

Konečně můžeme prohlásit, že je vrt definitivně umrtvený, uvedl admirál Thad Allen, který z pověření vlády odpovídá za dohled nad odstraňováním následků ropné havárie.

Úřady budou situaci dál monitorovat, ale teď je poškozený vrt oficiálně považovaný za uzavřený. Prezident Obama zprávu přivítal s tím, že teď čeká nápravu škod, které únik ropy způsobil obyvatelům na pobřeží Mexického zálivu.

Při dubnové explozi na plošině vrtu Deepwater Horizon zemřelo 11 lidí. Do moře pak uniklo asi 800 milionů litrů ropy. Společnost BP už na odstranění následků škod vydala asi 8 miliard dolarů. Očekává se, že celkové škody dosáhnou řádově desítek miliard dolarů.

Míru zavinění a povinnost odškodnění budou řešit soudy v desítkách procesů.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme