Družba opět přivádí do Maďarska, na Slovensko i do Česka ruskou ropu. Z provozu ho vyřadil raketový útok

Ropovodem Družba do Maďarska, na Slovensko i do Česka opět proudí ruská ropa. Obnovení dodávek do svých zemí ve středu odpoledne oznámili maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, slovenské ministerstvo hospodářství a také české Mero. Potrubí po odstávce funguje zatím se sníženým tlakem. Družba přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka, kvůli raketovému útoku byla na ukrajinském území od úterního večera mimo provoz.

Bratislava/Budapešť/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropovod Družba může přepravovat až jeden milion barelů ropy denně

Slovensko ani Česká republika v souvislosti s odstávkou ropovodu žádné problémy nenaznamenaly (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Zařízení bylo odstaveno z provozu kvůli zásahu transformátoru, který je pro fungování ropovodu nezbytný. Podle Ukrajinců zasáhla transformátor ruská raketa, samotné potrubí poškozeno nebylo.

Dodávky ropovodem Družba, který zásobuje i Česko, dočasně stojí. Ruská raketa zasáhla transformátor

Číst článek

Slovensko ani Česká republika v souvislosti s odstávkou ropovodu žádné problémy nenaznamenaly. Rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou provozuje společnost Orlen Unipetrol, která podle údajů z letošního roku zpracovává ve svých rafineriích 16 různých druhů ropy z desítky zemí. Závislost na ruské ropě se podle firmy snížila už pod 50 procent.

Ukrajina se v úterý stala terčem ruských raketových útoků. Večer dopadla na polské území poblíž Ukrajiny střela a nyní se zjišťuje, zda ji vypálili Rusové, nebo Ukrajinci. Předběžné závěry podle médií naznačují, že šlo o střelu vypálenou z Ukrajiny, patrně v obraně proti raketovým útokům z Ruska.

Szijjártó ve středu ráno řekl, že mluvil se svým polským protějškem a že Budapešť čeká, k jakému závěru Varšava dojde při svém vyšetřování. Polský prezident Andrzej Duda později oznámil, že raketu patrně vystřelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Premiér Mateusz Morawiecki dodal, že Polsko tak zřejmě nebude muset aktivovat článek 4 Severoatlantické smlouvy. Podle tohoto článku se smluvní strany zavazují společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost smluvní strany.

Mimořádně zasedání v Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý večer svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady a ve středu ráno se nejnovějším vývojem v rusko-ukrajinském konfliktu začala zabývat maďarská vláda. Posuzovala hlavně vojenskou a energetickou bezpečnost Maďarska. V Polsku po dopadu zbytků střely v úterý zahynuli dva lidé.

Po výbuchu ruské rakety v Polsku zemřeli dva lidé. Spojenci mluví o možné eskalaci

Číst článek

Navzdory válce na Ukrajině přes území této bývalé sovětské republiky pokračuje tranzit ruských energetických surovin dál do střední Evropy relativně bez problémů. Rusko nadále posílá přes Ukrajinu zemní plyn, i když méně než v minulosti.

Ukrajina v květnu jednostranně přerušila tranzit plynu přes stanici Sochranovka, kudy proudila dál do Evropy zhruba třetina celkového objemu ruského plynu tehdy přepravovaného přes Ukrajinu.

Kyjev své rozhodnutí už dál neumožňovat tranzit ruského plynu zdůvodnil aktivitami ruských okupačních sil.

Ukrajina po ruských útocích odstavila několik reaktorů ve dvou jaderných zařízeních

Číst článek

Ruská vojska napadla Ukrajinu 24. února se zdůvodněním, že musí ochránit ruské obyvatelstvo žijící na východě Ukrajiny, kde spolu od roku 2014 bojují ukrajinští separatisté s vojenskými jednotkami kyjevské vlády. Moskva své válečné tažení nikdy nenazvala válkou, místo toho je označuje za speciální vojenskou operaci.

Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že při úterních útocích na ukrajinské území zasáhlo všechny vytyčené cíle. Ruská diplomacie bez dalších podrobností uvedla, že zastavení dodávek ropovodem Družba je možná práce Kyjeva, který tím chce zvýšit tlak na členské státy NATO.

Ceny ropy na světových trzích se dopoledne začaly zvyšovat, podle analytiků to však byla spíše reakce na incident blízko ománských břehů. Tam byl projektilem zasažen ropný tanker, nikomu se ale nic nestalo a loď má pouze menší poškození trupu. Severomořská ropa Brent se kolem poledne prodávala za více než 94 dolarů za barel a vykazovala asi půlprocentní růst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme