Ropovod v Severní Dakotě: soud zamítl žádost indiánských kmenů o nouzové pozastavení výstavby

Soud odmítl žádost dvou kmenů amerických indiánů na nouzové pozastavení kontroverzní výstavby potrubí Dakota Access poblíž jejich rezervace v Severní Dakotě. Indiáni chtěli stavbu nouzově zastavit do doby, než soud projedná jejich žalobu proti ropovodu. Ten má spojit americký středozápad s Mexickým zálivem, kde se nachází velké ropné rafinerie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě

Zástupce indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě | Zdroj: Reuters

Kmeny Siouxů z rezervace Standing Rock a Cheyenne River žádaly soud o dočasný příkaz k zastavení stavby pod jezerem Oahe poblíž indiánské rezervace, zatímco se čeká na soud proti stavbě ropovodu na tomto území.

„Pro naše lidi je nesmírně důležité, aby byla naše práva vyslyšena před tímto soudem, než Dakota Access začne vrtat pod řekou Oahe,“ uvedl v prohlášení předseda kmene Siouxů Dave Archambault.

Boj Siouxů proti americké vládě pokračuje. Kvůli stavbě ropovodu ji ženou k soudu

Číst článek

Žalobu proti výstavbě podali kvůli tomu, že potrubí bude křižovat právě nedaleké jezero Oahe, nádrž vytvořenou přehradou na řece Missouri, a tak ohrozí zdroj pitné vody. Podle Siouxů by zároveň narušil posvátná území, kde jsou pohřbeni jejich předci.

Součástí argumentů, které se v jejich žádosti objevují, je podle serveru ABC i to, že ropovod znesvětí vodu, kterou indiáni využívají během svých náboženských obřadů, a tak prakticky omezí svobodu jejich vyznání.

Ropovod má po dokončení denně přepravit 470 tisíc barelů ropy, což je asi 747 240 hektolitrů, ze Severní Dakoty do Illinois, odkud může být dodána do rafinérií, píše BBC. Developerská firma Energy Transfer Partners už dokončila většinu ropovodu a začala pracovat na finálním segmentu v Severní Dakotě krátce poté, co od americké armády minulou středu získala povolení.

Trump podepsal obnovu ropovodu a jednal s automobilkami o obrodě americké výroby

Číst článek

Podle právního zástupce kmene Siouxů Jana Hasselmana je rozhodnutí armády ústupkem před politickým nátlakem, píše ABC. Společnost spolu s americkou armádou proti nouzovému příkazu na pozastavení stavby argumentovala tím, že na soudní proces bylo dost času před tím, než potrubím začala proudit ropa.

Stavbu potrubí sice na konci minulého roku vláda zastavila, nový prezident Donald Trump ji ale minulý týden obnovil exekutivním příkazem. Svým rozhodnutím tak znehodnotil několikaměsíční snahu indiánů, kteří spolu s aktivisty proti stavbě ropovodu v Severní Dakotě protestovali často i v silných mrazech.

Nový americký prezident ropovody otevřeně podporoval už při předvolební kampani. Exekutivním příkazem povolil mimo jiné i stavbu jiného velkého ropovodu Keystone XL, který spojí Spojené státy s Kanadou. I o něj se vedou spory.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme