Rošáda Medveděva a Putina překvapila i jejich kolegy

Rošáda ruského premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva podle ruského tisku překvapila i jejich nejbližší spolupracovníky. Mnozí vysoce postavení úředníci podle médií nejsou s řešením spokojeni a zvažují svou budoucnost. Vladimir Putin v sobotu potvrdil, že bude kandidovat v prezidentských volbách na jaře 2012. Dmitrij Medvěděv má stanout v čele vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (vlevo) a premiér Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Podle vicepremiéra Igora Šuvalova, kterého citoval ruský deník Vědomosti, neměl o plánované velké výměně obou členů vládního tandemu nikdo v ruské vládě tušení. Jak dodávají další ruské deníky, s řešením je spokojen jen málokdo.

Nesouhlasné projevy se týkají především ruské politické elity.

Vlivný člen současného kabinetu ministr financí Alexej Kudrin vyloučil, že by mohl pracovat ve vládě vedené Dmitrijem Medvěděvem. Podle Kudrina se s Medveděvem neshodnou v řadě otázek týkajících se ekonomiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakcích ruské společnosti na plánovanou výměnu postů prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina mluvila v Ozvěnách dne moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová

Prohlášení Alexeje Kudrina, který post ministra financí zastává od roku 2000, znepokojilo řadu expertů. Jak uvedl například analytik „Troika Dialog“ Chris Weafer, případný odchod ministra může odradit zahraniční investory. Jeho politika ohledně státních výdajů je totiž vnímána jako rozumná a uměřená.

Zajímavá může být i reakce ruské střední třídy. Se střídáním stejných politiků u moci jí dochází trpělivost. Potvrzují to i výroky Rusů na sociálních sítích. Většina obyvatel Ruska Putina sice podporuje, ale existují zde také obavy z odlivu mozků, kteří jsou stejnými vládnoucími elitami frustrováni.

Zvolení Vladimira Putina je ale téměř jisté, stejně jako vítězství vládní strany Jednotné Rusko v prosincových volbách. Putin je v Rusku nejpopulárnější politik, který má navíc pod palcem zdejší média.

Na výměně svých funkcí se Putin i Medveděv shodli na víkendovém sjezdu vládní strany Jednotné Rusko.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme