Rošáda Medveděva a Putina překvapila i jejich kolegy
Rošáda ruského premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva podle ruského tisku překvapila i jejich nejbližší spolupracovníky. Mnozí vysoce postavení úředníci podle médií nejsou s řešením spokojeni a zvažují svou budoucnost. Vladimir Putin v sobotu potvrdil, že bude kandidovat v prezidentských volbách na jaře 2012. Dmitrij Medvěděv má stanout v čele vlády.
Podle vicepremiéra Igora Šuvalova, kterého citoval ruský deník Vědomosti, neměl o plánované velké výměně obou členů vládního tandemu nikdo v ruské vládě tušení. Jak dodávají další ruské deníky, s řešením je spokojen jen málokdo.
Nesouhlasné projevy se týkají především ruské politické elity.
Vlivný člen současného kabinetu ministr financí Alexej Kudrin vyloučil, že by mohl pracovat ve vládě vedené Dmitrijem Medvěděvem. Podle Kudrina se s Medveděvem neshodnou v řadě otázek týkajících se ekonomiky.
O reakcích ruské společnosti na plánovanou výměnu postů prezidenta Dmitrije Medveděva a premiéra Vladimira Putina mluvila v Ozvěnách dne moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová
Prohlášení Alexeje Kudrina, který post ministra financí zastává od roku 2000, znepokojilo řadu expertů. Jak uvedl například analytik „Troika Dialog“ Chris Weafer, případný odchod ministra může odradit zahraniční investory. Jeho politika ohledně státních výdajů je totiž vnímána jako rozumná a uměřená.
Zajímavá může být i reakce ruské střední třídy. Se střídáním stejných politiků u moci jí dochází trpělivost. Potvrzují to i výroky Rusů na sociálních sítích. Většina obyvatel Ruska Putina sice podporuje, ale existují zde také obavy z odlivu mozků, kteří jsou stejnými vládnoucími elitami frustrováni.
Zvolení Vladimira Putina je ale téměř jisté, stejně jako vítězství vládní strany Jednotné Rusko v prosincových volbách. Putin je v Rusku nejpopulárnější politik, který má navíc pod palcem zdejší média.
Na výměně svých funkcí se Putin i Medveděv shodli na víkendovém sjezdu vládní strany Jednotné Rusko.