Rostock dějištěm ostrého střetu antiglobalistů s policií

V brutální střety přerostla zprvu klidná sobotní demonstrace odpůrců globalizace v severoněmeckém Rostocku. Tvrdé jádro asi dvou tisíc radikálů zaútočilo na policisty dlažebními kostkami a zápalnými lahvemi. Více než 140 policistů bylo zraněno, z toho asi 25 těžce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zásah policie | Zdroj: ČTK

Asi po šestnácté hodině začaly z davu zakuklených násilníků, tzv. "black blocku," létat kameny, tyče i Molotovovy koktejly. Policisté museli postupem času nasadit několik obrněných vozů s vodními děly a pokusili se masu útočníků zpacifikovat slzným plynem. Vítr ale způsobil, že plyn zasáhl i ukázněné demonstranty a přihlížející obyvatele Rostocku. U sanitních vozů se pak tvořily dlouhé fronty slzících a pokašlávajících lidí.

Podle očitých svědků se násilnosti rozhořely poté, co radikálové zaútočili kameny na automobil s policistou, kterému přispěchaly na pomoc dva oddíly těžkooděnců. Mužům zákona nepomohla ani speciální výstroj a řada z nich byla vážně zraněna dlažebními kostkami a zápalnými lahvemi.

Výtržníci ničili a převraceli auta a některá taky zapálili. Organizátoři demonstrace z antiglobalizační sítě Attac se od násilných projevů distancovali. Zítra mají protesty proti nadcházejícímu summitu skupiny G8 pokračovat. Desetitisíce aktivistů chtějí vytvořit co možná nejdelší lidský řetěz.

Počátek byl v klidu

Očekávaných počet 100 000 demonstrantů do Rostocku sice nepřijel, avšak přesto šlo o největší protestní akci namířenou proti nadcházejícím summitu skupiny G8 v nedalekém Heiligendammu.

"Před dvěma lety na summitu v Gleneagles přislíbily státy G8, že chudým zemím odpustí dluhy ve výši 40 miliard dolarů. Když si ale uvědomíme, kolik činí celkový dluh zemí Subsaharské Afriky nebo Latinské Ameriky, je to jako kapka vody v oceánu a to mi připadá nespravedlivé," řekla Českému rozhlasu jedna z demonstrantek, která vážila cestu až z Bruselu.

Snad každý z účastníků obřího protestu má svoje téma, které považuje za ožehavé - boj proti změnám klimatu, nemoc AIDS nebo zrovnoprávnění žen.

Nechyběli ale ani recesisté, jako tento německý mladík převlečený za člena speciální policejní jednotky. "Odebíráme tu pachové stopy, podporujeme policii v její práci. Je důležité to tu celé uzavřít, aby všichni ti nebezpeční demonstranti nenarušili klid a pořádek."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme